DILLENIA ALATA (R. Br. ex DC.) Banks ex Martelli – hodara křídlatá

Syn.: Dillenia alata (R. Br. ex DC.) Gilg, Dillenia apetala Martelli, Lenidia alata (R. Br. ex DC.) Poir., Wormia alata R. Br. ex DC., Wormia apetala Gaudich.
Česká jména: hodara (Presl 1846, Mareček 1996)
Čeleď: Dilleniaceae Salisb. – hodarovité

Dillenia alata

Rozšíření: Hodara křídlatá se vyskytuje na severovýchodě australského Severního teritoria a na severovýchodě Queenslandu (od východu Arnhemské země přes Yorský poloostrov až po queenslandské městečko Cardwell na pacifickém pobřeží), také na jihu Nové Guineje, je uváděna i z indonéských Moluk.

Ekologie: Roste v tropických deštných lesích, v pobřežních porostech a mokřinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 600 m.

Dillenia alata

Popis: Stálezelený strom dosahující výšky 5­–15(­–20) m, s borkou červenohnědou, odlupčivou a letorosty lysými nebo řídce chlupatými. Listy mají řapíky 2,5–4 cm dlouhé, křídlaté, čepel je eliptická, vejčitá, či obvejčitá, (5–)10–20(–35) cm dlouhá a (5–)8–15(–20) cm široká, na bázi zaokrouhlená, celokrajná, na vrcholu zaokrouhlená, na líci lysá, lesklá, tmavě zelená, na rubu matně zelená, lysá. Květenství je hroznovité, 2–4květé, až 12 cm dlouhé, květní stopky jsou 25­–40 mm dlouhé, lysé, kališních lístků je 5, jsou lysé, po okraji brvité, 2 vnější lístky jsou okrouhlé, 10–13 mm dlouhé, 3 vnitřní vejčité, 14–20 mm dlouhé, korunních lístků je 5(–6), jsou obvejčité, 35­–40 mm dlouhé, zaokrouhlené, žluté; vnějších tyčinek je zhruba 100, jsou žluté, vnitřních tyčinek je asi 20, jsou růžové až červené, staminodia jsou žlutá, čnělky jsou 7–12 mm dlouhé, růžové nebo červené. Plody jsou měchýřky srůstající do hvězdovitého souplodí, semena jsou černá s bílým arilem.

Využití: Domorodí Australané pojídali korunní lístky z květů a aril ze semen tohoto stromu. Dřevo sloužilo k výrobě nábytku. V tropických oblastech bývá hodara křídlatá vysazována jako okrasná dřevina.

Poznámka: K rodu Dillenia v současnosti patří 60 druhů (POWO 2024), vyskytují se v oblasti sahající od Madagaskaru přes jižní a jihovýchodní Asii až po severní Austrálii a Fidži. Z Austrálie je uváděn jen tento jediný druh.
K čeledi hodarovitých (Dilleniaceae) v současnosti celosvětově náleží 11 rodů, v Austrálii kromě rodu Dillenia najdeme ještě rody Tetracera a Hibbertia.

Dillenia alata
Dillenia alata
Dillenia alata
Dillenia alata
Dillenia alata
Dillenia alata
Dillenia alata

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Mission Beach).