DRACAENA REFLEXA Lam. – dračinec

Syn.: Draco reflexa (Lam.) Kuntze, Lomatophyllum reflexum (Lam.) Bojer, Pleomele reflexa (Lam.) N. E. Br.
Česká jména: dračinec (Presl 1846), dračinec, dracéna (Mareček 1996)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Dracaena reflexa

Rozšíření: Areál druhu zaujímá Madagaskar, Komory, Réunion, Mauricius a Seychely. Na Seychelách je k zastižení na vysokých žulových ostrovech Mahé, Praslin a Silhouette. Blízce příbuzné druhy rostou na africkém kontinentě.

Ekologie: Na prosvětlených místech v lesích, především v nižších nadmořských výškách a v křovinách na okrajích skal, stoupá až do 500(–1000) m. Vyhledává místa v polostínu nebo na přímém osvětlení a provází velmi mělké skeletovité půdy, v horkém klimatu s průměrnými teplotami 23–27 °C a srážkami vyššími než 1000 mm.

Dracaena reflexa

Popis: Dřevnatá, chudě větvená rostlina s tenkými, přímými, 5–7 m vysokými kmínky, pouze na vrcholu s chocholem úzkých, řemenovitých, až 20 cm dlouhých a 1,5–5 cm širokých špičatých listů. Květenství je nicí, bohatý hrozen, vyrůstající z paždí listů. Květy jsou oboupohlavné, asi 2 cm velké, bělavé nebo zelenavé, s 6 volnými okvětními lístky, 6 tyčinkami a gyneceem srůstajícím ze 3 plodolistů a svrchním semeníkem. Plody jsou kulovité oranžové bobule, mají asi 1 cm v průměru.

Dracaena reflexaDracaena reflexa
Dracaena reflexa
Dracaena reflexa

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 5. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé, NP Morne Seychellois, Anse Major).