Syn.: Dismophyla binata (Labill.) Raf., Drosera cunninghamii Walp., Drosera dichotoma Banks et Sol. ex Sm., Drosera flagellifera Colenso, Drosera intermedia R. Cunn. ex A. Cunn., nom. illeg.
Čeleď: Droseraceae Salisb. – rosnatkovité
Rozšíření: Australsko-novozélandský druh. Na kontinentu se vyskytuje především v pobřežních oblastech jižně od queenslandského ostrova Fraser, jeho areál odtud vede podél pobřeží Nového Jižního Walesu a Victorie až na jihovýchod státu Jižní Austrálie; vyskytuje se však i na jihozápadě kontinentu jižně od Perthu. Dále tento druh najdeme na Tasmánii, Novém Zélandu (oba hlavní ostrovy i Stewartův ostrov) a Chathamských ostrovech.
Ekologie: Roste na mokrých stanovištích a v bažinách, na stanovištích spíše slunných, na substrátech kyselých, v pásmu od nížin do hor, na Novém Zélandu až do subalpínského stupně.
Popis: Vytrvalá karnivorní bylina s velmi krátkou lodyhou a listy vzpřímenými, dlouze řapíkatými (řapíky mohou být až 30 cm dlouhé), jednoduše nebo i vícenásobně vidličnatě dělenými, jednotlivé díly čepele jsou čárkovité, 2–15 cm dlouhé a zhruba jen 0,2 cm široké, žláznaté. Květenství je až 50 cm dlouhé, větvené, 15–30květé, lysé; květní stopky jsou 5–15 mm dlouhé, květy dosahují průměru okolo 25 mm, kališní lístky jsou obvejčité až eliptické, asi 6 mm dlouhé, žláznaté; korunní lístky jsou obvejčité, až 10 mm dlouhé, bílé. Plodem je vejcovitá tobolka, asi 2 mm dlouhá.
Využití: Pro svůj poměrně dosti neobvyklý vzhled se tato rostlina pěstuje i v kultuře. Ke zdárnému růstu vyžaduje chladnější mezidobí s poklesem teploty třeba i pod 10 °C, určitě by ale neměla být vystavena mrazu.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 11. 1. 2017 (Nový Zéland, South Island, Glenhope, úpatí Lookout Range).