Syn.: Echium calycinum Viv., Echium creticum Lindl., Echium lusitanicum All., Echium ovatum Poir., Echium prostratum Ten.
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité
Rozšíření: Mediteránní druh s areálem sahajícím od jihovýchodu Španělska a severního pobřeží Maroka přes severní Alžírsko, Tunisko, ostrovy ve Středozemním moři, jihovýchod Francie, Itálii a pobřeží Chorvatska až po Řecko.
Ekologie: Roste při okraji polí a pastvin, na skalnatých a kamenitých svazích, také na stanovištích narušovaných lidskou činností, kolem cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 800 m. Kvete od března do června.
Popis: Jednoletá nebo dvouletá bylina s lodyhou poléhavou až vystoupavou, 10–40(–60) cm dlouhou, chudě větvenou, štětinatou, pokrytou dvěma typy chlupů. Listy jsou řídce až hustě štětinaté, bazální jsou řapíkaté, obkopinaté až kopisťovité, 55–120 mm dlouhé a 5–25 mm široké, horní lodyžní listy jsou přisedlé, podlouhlé až obvejčité. Květy vyrůstají ve vijanech, kalich je 6–8 mm dlouhý, v době plodu zvětšující se, koruna je nálevkovitá, 10–13 mm dlouhá, nebesky modrá, vně chlupatá; tyčinky nejsou z koruny vyniklé. Plody jsou tvrdky.
Záměny: Při určování hadinců je důležitým znakem postavení tyčinek v koruně – většina druhů má alespoň některé z nich z koruny vyniklé. V Evropě jsou rozlišovány patrně pouze dva druhy, které mají všechny tyčinky ukryté v koruně, kromě tohoto představovaného druhu je to ještě o něco menší Echium arenarium, druh písčitých pláží a dun z pobřeží Středozemního moře, jehož květy jsou tmavě modré.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 18. 4. 2025 (Španělsko, Baleárské ostrovy, Mallorca, Andratx, La Trapa).