Syn.: Echium violaceum L., Echium lycopsis L. pro parte
Česká jména: haděnec fialový (Sloboda 1852), hadinec jitrocelovitý (Dostál 1989)
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Echium plantagineum
Rozšíření: Středozemí a ostrovy Makaronésie (na Azorských ostrovech zřejmě jen zavlečený, jinde v této oblasti původní), byl zavlečen i do Severní Ameriky, na jih Jižní Ameriky (od jihu Brazílie až po severní Patagonii) a do Austrálie. U nás byl údajně v minulosti tento druh nalezen na Hádech u Brna.
Ekologie: Roste na suchých mezích, v křovinách i na okrajích lesů, na písčinách, také kolem cest, na rumištích a úhorech, až do výšky 1800 m n. m. Kvete od března do července.
Popis: Jedno- až dvouletá bylina, lodyha vystoupavá až přímá, 30–60(–150) cm vysoká, štětinatá, větvená, přízemní listy v růžici, řapíkaté, vejčité, lodyžní přisedlé až poloobjímavé, podlouhle kopinaté. Květenstvím je dvojvijan, květy nálevkovité, koruna na okraji a žilkách chlupatá, červená až modrá, později tmavomodrá až fialová, 2–3 cm v průměru, tyčinky z koruny vyniklé. Plodem je tvrdka.
Echium plantagineumEchium plantagineum
Echium plantagineumEchium plantagineum
Echium plantagineum
Fotografováno ve dnech 29. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Boca da Encumeada) a 27. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Bosque de la Esperanza).