Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Echium vulcanorum
Rozšíření: Endemit Kapverdských ostrovů: vyskytuje se pouze na ostrově Fogo. Jeden ze 3 endemických druhů rodu Echium na Kapverdách, příbuzný keřovým hadincům, jimiž jsou proslulé především Kanárské ostrovy.
Ekologie: Křovinaté a skalnaté svahy, kamenitá místa v centrální části ostrova na sopce Pico, v nadmořských výškách nad 1000 m, přežívá i v nezpevněném sopečném popelu.
Echium vulcanorum
Popis: Hustý polokulovitý keř dorůstající výšky až 1,5 m, s tlustými křivolakými, bohatě větvenými kmínky, který dokáže vytvořit neproniknutelnou houštinu. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, obkopinaté, až 10 cm dlouhé a 1,5 cm široké, výrazně šedozelené, hustě přitiskle hedvábitě plstnaté, celokrajné. Květenství je hustá, v obrysu kuželovitá, až 18 cm dlouhá lata složená z vijanů; květy mají zvonkovitý kalich s kopinatými cípy, koruna je trubkovitá, asi 1 cm dlouhá, bílá, v ústí slabě namodralá. Plody jsou tvrdky.
Poznámka: V současné době je tento druh vzácný, protože jeho dřevo bylo intenzivně sbíráno jako palivo.
Echium vulcanorum
Echium vulcanorum
Echium vulcanorum
Echium vulcanorum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 9. a 10. 11. 2006 (Kapverdy, ostrov Fogo: Pico, Chã das Caldeiras a Cabeça Fundão).