Syn.: Echium glabrescens Pett., Echium lindbergii Pett.
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Echium stenosiphon
Rozšíření: Endemit Kapverdských ostrovů: vyskytuje se pouze na ostrovech severní skupiny Barlavento (Santo Antão, São Vicente, São Nicolau a malé neobydlené ostrůvky mezi nimi).
Ekologie: Křoviny, skalní terásky, kamenité svahy, ale i úhory, nejčastěji v prostředí ovlivňovaném pasátem v nadmořských výškách nad 500 m.
Echium stenosiphon
Popis: Řídký polokeř s pohéhavými, na bázi dřevnatějícími tenkými větvičkami dorůstající do výšky 1 m. Listy jsou střídavé, obvejčité až obkopinaté, až 10 cm dlouhé a 5 cm široké, zelené, krátce štětinatě brvité, celokrajné. Květenství tvoří řídké prodloužené vijany; květy mají zelený, krátce srostlý kalich s čárkovitými cípy a trubkovitou korunu, která je zpočátku kvetení červená nebo růžová a později se proměňuje v modrou. Plody jsou tvrdky.
Záměny: Od dalších 2 endemických druhů rodu Echium na Kapverdách se velmi odlišuje difúzním vzhledem, rovněž tak je odlišný od typických makaronéských keřových hadinců z Kanárských ostrovů a Madeiry.
Echium stenosiphon
Echium stenosiphon
Echium stenosiphon
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2. a 3. 11. 2006 (Kapverdy, ostrov Santo Antão: Delgadin´ a kráter Cova).