Syn.: Encephalartos kosiensis Hutch.
Česká jména: píchoš (Presl 1846)
Čeleď: Zamiaceae Horan. – kejákovité
Rozšíření: Druh pobřežních oblastí jihovýchodní Afriky, vyskytuje se pouze v jihoafrické provincii KwaZulu-Natal a na jihu Mosambiku.
Nominátní poddruh se vyskytuje v jižní části areálu, teprve v roce 2015 byl popsán vzácný poddruh Encephalartos ferox subsp. emersus, který byl zaznamenán na severu areálu, výhradně v mosambické provincii Inhambane.
Ekologie: Roste v pobřežních lesích a křovinách, v lesích typu miombo i v savaně, také na písčitých stanovištích a písečných dunách, společně například s druhy Phoenix reclinata, Mimusops caffra nebo Brachystegia spiciformis, v nadmořských výškách zhruba od 20 do 100 m. Nominátní poddruh vyhledává stanoviště polostinná nebo stinná, poddruh E. ferox subsp. emersus naopak plně osluněná, přičemž se zpravidla objevuje na mírně vyvýšených pahorcích, na starých termitištích.
Popis: Dvoudomá dřevina palmovitého habitu; nominátní poddruh má kmen podzemní, jen vzácně i nadzemní, poddruh E. f. subsp. emersus vždy nadzemní, 50–150 cm dlouhý. Listy vyrůstají na vrcholu kmene, jsou řapíkaté, až 250 cm dlouhé, zpeřené, lístky jsou eliptické až vejčité, po okraji s oddálenými, avšak výraznými zuby, střední lístky jsou (12–)14–19 cm dlouhé a 3,3–5,2 cm široké (u subsp. ferox), nebo 10–16,5(–19,5) cm dlouhé a pouze (2–)2,5–3,4 cm široké (u subsp. emersus). Samičí šištice jsou skoro přisedlé, vyrůstají po 1–3, jsou 30–50 cm dlouhé, červené (u subsp. ferox) nebo žluté (u subsp. emersus).
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2010) řadí tento cykasorost k druhům potenciálně ohroženým (NT), u mosambického poddruhu E. f. subsp. emersus je pak vzhledem k jeho celkové vzácnosti navrženo přiřazení k taxonům kriticky ohroženým (CR). Druh je rovněž chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: K rodu Encephalartos v současnosti patří 66 druhů (POWO 2021), všechny pocházejí z Afriky.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 10. 2021 (Mosambik, provincie Inhambane, Praia do Tofo).