Česká jména: píchoš (Presl 1846)
Čeleď: Zamiaceae Horan. – kejákovité
Rozšíření: Nevelký areál tohoto afrického druhu se nachází v údolí řeky Kwango na angolsko-konžské hranici, v okolí obce Kasongo-Lunda.
Ekologie: Roste v pobřežní vegetaci, ve vlhkých galeriových lesích i v savaně, obvykle na pískovcových svazích, v nadmořských výškách od 450 do 550 m.
Popis: Dvoudomý cykasorost s dobře vyvinutým nadzemním kmenem, obvykle vzpřímeným, někdy i vystoupavým či poléhavým, 3,5–9 m dlouhým, jednoduchým nebo dokonce chudě větveným. Listy vyrůstají na vrcholu kmene, jsou řapíkaté, 3–6 m dlouhé, zpeřené, lístků je 60–80 párů, jsou kopinaté až úzce vejčité, mírně srpovitě zahnuté, 25–38 cm dlouhé, kožovité, na bázi nesymetrické, po okraji na každé straně lístku s 6–10 výraznými zuby, na vrcholu zašpičatělé. Samčí šištice je stopkatá, vejcovitá až válcovitá, 15–30 cm dlouhá, zelená až světle červená; samičí šištice je téměř přisedlá, elipsoidní, až 45 cm dlouhá, šedozelená.
Ohrožení a ochrana: Je vyhledáván sběrateli rostlin, Červený seznam IUCN (2022) jej z hlediska ohrožení klasifikuje jako druh potenciálně ohrožený (NT). Podléhá rovněž ochraně mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Fotografováno dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).