ERIGERON GLABRATUS Hoppe et Hornsch. ex Bluff et Fingerh. – turan / turica

Syn.: Conyza glabrata Phil., Erigeron acris var. glabratus (Hoppe et Hornsch. ex Bluff et Fingerh.) Hook.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Erigeron glabratus

Rozšíření: Evropský horský druh. Vyskytuje se v celém alpském oblouku od Francie až po Rakousko. V Dinaridech roste od Chorvatska po Řecko a Severní Makedonii, také v Bulharsku. Výskyt v Pyrenejích a v Apeninách je nejistý a vyžaduje další pozornost. V rámci tohoto druhu je odlišována subsp. candidus, která se vyznačuje jednoúborností a bílými jazykovitými květy. Je endemitem skupiny Koralpe na úpomezí Štýrska a Korutan.

Ekologie: Provází trávníky, skalní terásky, skalní štěrbiny a sutě na vápencích. Lokality leží v nadmořské výšce 1300–2800 m.

Erigeron glabratus

Popis: Vytrvalá bylina s přízemní růžicí listů, dorůstá výšky 5–30(–40) cm. Listy jsou kopisťovité až obkopinaté, 3–8 cm dlouhé, na bázi zúžené do křídlatého řapíku, na okraji brvité, dolní listy jinak lysé (zejména na ploše na líci) nebo řídce odstále chlupaté, na vrcholu tupě špičaté, vzácněji uťaté nebo špičaté. Lodyha nese 1–6 úborů; zákrov dorůstá asi 1 cm v průměru, je téměř lysý až hustě odstále chlupatý (ale ne vlnatý), zákrovní listeny jsou víceřadé, čárkovitě kopinaté, 6–7 mm dlouhé, zelené, na špičce často tmavé, řidčeji celé tmavě nachové; jazykovité květy jsou samičí, asi 1 cm dlouhé, víceméně ploše rozložené, světle vínově červené nebo růžovofialové, řidčeji bílé, trubkovité květy jsou oboupohlavné, žluté, nitkovité samičí květy – na rozdíl od některých příbuzných druhů – mezi jazykovitými a tubkovitými květy chybějí. Plodem jsou 2–3 mm dlouhé nažky s bělavým, 3–5 mm dlouhým chmýrem.

Poznámka: V evropských horských turanech, které jsou si velmi podobné (a navíc proměnlivé), stále není ujasněno ani rozlišování jednotlivých taxonů, ani jejich označování – některá z jmen se stále používají pro více odlišných taxonů, které se však zřejmě poměrně dobře odlišují ekologickými nároky. Druh E. glabratus byl typifikován teprve v roce 1995; není tak jisté, zda zejména starší badatelé pod tímto jménem mysleli stejné rostliny.

Erigeron glabratus
Erigeron glabratus
Erigeron glabratus

Fotografovala Alena Vydrová, dne 27. 8. 2021 (Rakousko, Horní Rakousy, Totes Gebirge, Warscheneck, Wurzeralm).