Syn.: Cheiranthus ×cheiri L., Cheiranthus ×fruticulosus L., Cheiranthus ×fruticulosus (Spreng.) L’Hér. ex DC., Cheiranthus ×helveticus Jacq., Cheiranthus ×intermedius Schleich., Cheiranthus ×luteus Dulac, Cheiranthus ×muralis Salisb., Cheiri ×vulgare Clairv., Cheirinia ×helvetica (Jacq.) Link, Erysimum ×helveticum (Jacq.) DC., Erysimum ×suffruticosum Spreng.
Česká jména: chejr vonný, trýzel chejr (Kubát 2002, Danihelka 2012)
Slovenská jména: cheirant voňavý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Taxon kulturního původu, předpokládá se, že povstal z hybridizace více řeckých druhů, nejspíše Erysimum corinthium a Erysimum senoneri. Odedávna se pěstuje téměř po celé Evropě, ale i v severní Africe, masově zplaňuje zejména v Itálii, Francii, Belgii, Německu a Velké Británii.
Ekologie: Zplaňuje nejčastěji na zídkách, ve skalních štěrbinách a na kamenitých svazích, dává přednost vápnitým podkladům.
Popis: Vytrvalý polokeřík (v severněji položených územích se chová jako dvouletka), vysoký 20–60 cm, celý pokrytý 2–3ramennými chlupy; stonky jsou vystoupavé, na bázi s jizvami po opadlých listech. Listy jsou střídavé, kopinaté, 2–8(–10) cm dlouhé a 0,3–1(–1,5) cm široké, na bázi zúžené, celokrajné, špičaté, dolní řapíkaté, vyšší přisedlé. Květenství je až 60květý hrozen; květní stopky jsou přímo odstálé, 0,5–1,5 cm dlouhé; kališní lístky jsou přímé, 0,8–1,1 cm dlouhé, načervenalé, vnitřní na bázi vakovitě vyduté; korunní lístky jsou nehetnaté, 1,5–2,5 cm dlouhé a 0,5–1 cm široké, sytě žluté až oranžové, na rubu někdy hnědé; prašníky jsou 3–4 mm dlouhé; blizna je hluboce dvoulaločná. Plody jsou protáhlé šešule 3–7 cm dlouhé a 0,2–0,4 cm široké; semena jsou jednořadá.
Využití: Díky velkým vonným květům patří mezi oblíbené okrasné rostliny, bylo vyšlechtěno více kultivarů, i plnokvětých.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Montserrat).