Syn.: Cheiranthus linifolius Pers., Dichroanthus linifolius Webb ex Nyman, nom. illeg., Hesperis linifolia (Nutt.) Kuntze
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Severozápad Pyrenejského poloostrova, vyskytuje se na severozápadě Španělska a severu Portugalska.
Ekologie: Roste na skalnatých a kamenitých svazích, ve skalních štěrbinách, ale také na pobřežních písčinách, společně například s druhy Juniperus oxycedrus, Lavandula pedunculata, Lupinus angustifolius, Pistacia terebinthus aj., stoupá až do nadmořské výšky okolo 1850 m. Kvete od března do června.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 5–40 cm dlouhou, na bázi dřevnatějící, větvenou, jemně chlupatou. Listy jsou čárkovité až úzce kopinaté, 10–60 mm dlouhé a 0,5–3(–6) mm široké, celokrajné nebo na okraji se zuby jen nevýraznými. Květenství je terminální, hroznovité; květy jsou 4četné; kališní lístky jsou kopinaté, 6–10 mm dlouhé; korunní lístky jsou obvejčité, 10–18 mm dlouhé, nachové až nafialovělé. Plodem je rovná šešule, 30–80 mm dlouhá a asi 1,5 mm široká, od lodyhy poněkud odstálá.
Využití: Bývá pěstován v zahradách, v kultuře se však spíše objevuje v řadě nejrůznějších kultivarů, jejichž příbuznost s planou formou se občas může hned na první pohled jevit jako dosti pochybná.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 4. 2017 (Portugalsko, Parque Natural do Douro Internacional, Mirador São João das Arribas).