Syn.: Fuchsia cuspidata Fawc. et Rendle, Fuchsia lenneana Warcz.
Česká jména: čílko (Presl 1846), fuchsie, čílko (Polívka 1900), fuchsie (Dostál 1950, Mareček 1996)
Slovenská jména: fuchsia (Dostál 1950), fuksia (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky – z jihu Peru, Bolívie a severozápadu Argentiny, zdomácněla v celé Jižní Americe, zplaňuje i v dalších oblastech světa (např. Gran Canaria, Réunion, Havajské ostrovy, Nový Zéland). Byla popsána až v roce 1876.
Ekologie: Roste v chladných mechových tropických a subtropických lesích, v nadmořské výšce od 500 až do 3000 m. V kultuře se pěstuje ve stínu nebo polostínu, v mírném pásmu po krátkou dobu snese teplotu až -4 °C. Kvete v pozdním létě, květy jsou opylovány ve své domovině kolibříky, jinde včelami.
Popis: Stálezelený a rychle rostoucí řídký keř, 2–4(–6) m vysoký. Celá rostlina je jemně chlupatá, listy jsou vstřícné nebo v přeslenech, velké, podlouhle eliptické s klínovitou bází, na konci zašpičatělé, s výraznou žilnatinou, řapíky jsou načervenalé. Květy jsou nicí, v koncovém hroznovitém květenství až 20 cm dlouhém, jednotlivé květy jsou 3–7 cm dlouhé, jasně červené, s úzkou trubkou a kališními lístky obrácenými zpět. Plody jsou červenofialové válcovité bobule, jedlé, nasládlé, příjemně vonící, asi 2,5 cm dlouhé, s množstvím semen.
Záměny: Velmi podobným, avšak méně často pěstovaným druhem je středoperuánská Fuchsia corymbiflora, jejíž kališní lístky nejsou nazpět zahnuté, ale jen od koruny odstálé.
Využití: Pěstují se jako dekorativní keře ozdobné květy i olistěním, jako živé ploty. Rozmnožují se semeny i řízky. Jedlé plody se nakládají.
Poznámka: Rod byl pojmenován po německém botanikovi Leonhardu Fuchsovi.
Fotografováno od 19. do 22. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Salazie, Cirque de Mafate, Cirque de Cilaos).