HELIOTROPIUM CURASSAVICUM L. – otočník / skrutec

Syn.: Heliotropium angustifolium Raf., Heliotropium chenopodioides Humb. et Bonpl. ex Willd., Heliotropium chilense Bertero, Heliotropium glaucophyllum Moench, Heliotropium glaucum Salisb., Heliotropium lehmannianum Bruns, Heliotropium portulacoides DC. ex Bello
Čeleď: Heliotropiaceae Schrader – otočníkovité

Heliotropium curassavicum

Rozšíření: Původní areál tohoto druhu se táhl oběma americkými kontinenty, od jihu Kanady až po střední Argentinu. Nyní je rozšíření tohoto druhu téměř kosmopolitní, byl zavlečen do mnoha oblastí východní polokoule, objevuje se v tropické i jižní Africe, ve Středozemí, v jižní Asii, Austrálii i na tichomořských ostrovech. Jeho šíření má v některých oblastech až invazivní charakter.
V areálu je rozlišováno několik variet. Nominátní varieta je kosmopolitně rozšířená, vyskytuje se na většině mořských pobřeží Starého i Nového světa, na západě Severní Ameriky rostou variety Heliotropium curassavicum var. oculatum a H. c. var. obovatum. V Jižní Americe najdeme variety H. c. var. argentinum (jih celkového areálu) a H. c. var. fruticulosum (severozápadní Argentina).

Ekologie: Halofyt zarůstající mořské pláže, okolí brakických bažin a další místa s alkalickými půdami včetně rumišť a skládek, vyskytuje se až do nadmořské výšky okolo 600 m. Květy tvoří od března do října.

Heliotropium curassavicum

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, až 45 cm dlouhou, větvenou, lysou. Listy jsou kopinaté až obkopinaté, 15–40 mm dlouhé a 4–8 mm široké, celokrajné, tupé, lysé. Květenstvím je terminální, jednoduchý nebo vidličnatě větvený vijan, který je 3–6 cm dlouhý; kalich je asi 1,5 mm dlouhý, vytrvávající, koruna je nálevkovitá, bílá až namodralá, korunní trubka je až 1,7 mm dlouhá, lysá, korunní cípy jsou asi 1 mm dlouhé, zvlněné; tyčinky jsou jen krátké, prašníky až 0,8 mm dlouhé. Plodem je hnědá tvrdka, asi 2 mm dlouhá.

Využití: Na některých místech světa se rostlina příležitostně využívá k jídlu, ačkoliv obsahuje mírně toxické alkaloidy. Listy se dávají syrové do salátů nebo se vaří v polévce místo listové zeleniny. Rozemleté kořeny se používají jako kořenící přísada, protože obsahují hodně soli. V lidové medicíně se odvar z nati používá k léčení některých chorob.

Heliotropium curassavicum
Heliotropium curassavicum

Fotografováno dne 18. 6. 2019 (USA, Kalifornie, Santa Barbara County, Gaviota).