Syn.: Hibiscus corylifolius C. Presl, Hibiscus diodon DC., Hibiscus dominicus Hochr., Hibiscus trilobatus Vell., Hibiscus youngianus Gaudich.
Česká jména: prosvirník (Presl 1846), ibišek (Mareček 1996)
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Neotropický druh, jehož rozsáhlý areál se táhne od Floridy a jižního Mexika přes Antily, Střední Ameriku a sever Jižní Ameriky až po Paraguay a východní Brazílii (Amazônia, Cerrado, Mata Atlântica). Objevuje se také na Havajských ostrovech.
Ekologie: Roste ve sladkovodních mokřinách, na březích vodních ploch a toků, na hrázích a náspech, v křovinaté vegetaci i na stanovištích narušovaných lidskou činností, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 100 m. Kvete v průběhu celého roku.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř dosahující výšky okolo 2(–4) m, hvězdovitě plstnatý. Listy jsou řapíkaté, vejčité, někdy i mělce 3(–5)laločné, 6,5–11 cm dlouhé a 6–12 cm široké, na bázi srdčité, po okraji vroubkované až pilovité, na vrcholu špičaté; palisty jsou čárkovité, 3–10 mm dlouhé. Květy vyrůstají jednotlivě z úžlabí horních listů na stopkách zhruba 25 mm dlouhých; listenů kalíšku je 9–12, jsou 8–16 mm dlouhé, na vrcholu vidlicovitě rozeklané, chlupaté, kalich je zvonkovitý, 15–24 mm dlouhý, jeho cípy jsou trojúhelníkovité, se 3 výraznými žebry, na vrcholu špičaté, hvězdovitě chlupaté; koruna je nálevkovitá, růžová, na bázi nahnědlá, korunní lístky jsou obvejčité, 55–95 mm dlouhé a 25–45 mm široké; tyčinkový sloupek je rovný, tmavě hnědý, 30–45 mm dlouhý, čnělky je jsou hnědé, 1–3 mm dlouhé. Plody jsou vejcovité tobolky, 20–25 mm dlouhé.
Poznámka: K rodu Hibiscus je v současnosti řazeno 430 druhů (POWO 2022), které se vyskytují v tropech a subtropech obou zemských polokoulí, některé však zasahují i do mírného pásu, kupříkladu ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos) se objevuje až v kanadském Ontariu, ibišek trojdílný (Hibiscus trionum) zas u nás a v Polsku.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 29. 1. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Trinidad, břehy asfaltového jezera Pitch Lake).