Hippotragus niger (Harris, 1838); antilopa vraná

Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Artiodactyla, Bovidae
Česká jména: antilopa vraná
Anglická jména: Sable antelope

Hippotragus niger, antilopa vraná
Hippotragus niger, antilopa vraná

Rozšíření: Druh tropické jižní Afriky, jehož areál zasahuje na severu až od jihovýchodní Keni, Tanzanie a na jih Demokratické republiky Kongo, k jihu pokračuje dále přes nejvýchodnější oblasti Angoly, namibijský Capriviho pruh, Zambii, severovýchodní Botswanu a Zimbabwe až do Mosambiku a na sever Jihoafrické republiky. Ve střední Angole žije ještě izolovaná populace poddruhu Hippotragus niger subsp. variani, v Keni a východní Tanzanii se vyskytuje poddruh H. n. subsp. roosevelti, ze západní Tanzanie a Zambie je znám poddruh H. n. subsp. kirkii, poddruh H. n. subsp. anselli se nachází v Malawi. Na našich fotografiích je zachycen poddruh nominátní z jižní části afrického kontinentu.

Způsob života: Obývá suché lesy a křoviny, savanu i travnaté biomy. Vyhýbá se rozsáhlým otevřeným oblastem.
Pase se přes den, časně ráno nebo pozdě odpoledne. Živí se především trávou, v období sucha okusuje větvičky. Zdržuje se v blízkosti vody.
Je to společenský druh, stádo o 15–30 jedincích je složeno z dominantního býka, ze samic a mláďat. Samice pohlavně dospívá ve věku 2,5 roku a shromažďují se v sociálních skupinách. Mladí samci jsou podřízení ve skupině samicím a po dosažení věku 3–4 let jsou vyhnáni. Žijí v bakalářských stádech, v 5 letech, v době pohlavní dospělosti, se osamostatňují a hledají vlastní stádo. Rozmnožování probíhá většinou v období sucha od května do července. Dominantní samec se páří se samicemi ve svém harému a rázně brání území před vetřelci. Na konci období dešťů po 261–281 dnech březosti rodí samice jedno tele. Matka zůstává první týden v úkrytu s mládětem, potom se připojí k mateřské skupině, kterou následuje po několika dnech i mládě. Matka kojí potomka 4–6 měsíců.
Díky velikosti a impozantním bojovým schopnostem těchto antilop útočí lvi (Panthera leo) na dospělé jedince jen zřídka, mladí jedinci jsou však loveni i levharty (Panthera pardus), hyenami (Crocuta crocuta), psy hyenovými (Lycaon pictus) a krokodýly (Crocodylus niloticus). V přírodě se může dožít až 16 let.

Popis: Velká antilopa dosahuje délky těla 190–270 cm, výšky v kohoutku 120–150, délky ocasu 40–75 cm a hmotnosti 150–300 kg. Obličej je bílý s výrazným černým pruhem uprostřed a černými proužky na lících. Delší uši jsou zašpičatělé. Dobře vyvinutá vzpřímená hříva se táhne od temene až na kohoutek, na krku je srst kratší. Dospělý samec je černý, jeho silně žebrované mohutné rohy jsou zahnuté dozadu a měří 81–160 cm. Menší samice je kaštanově hnědá, stejně jako mláďata, její rohy jsou kratší (61–102 cm). U většiny druhu je bílé zbarvení nejen na hlavě, ale i na břiše, vnitřní straně stehen a zádi.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2017) klasifikuje antilopu vranou z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC). Avšak izolovaná angolská populace poddruhu Hippotragus niger subsp. variani je vedena jako kriticky ohrožená (CR), odhaduje se, že je výrazně pod hranicí 250 dospělých jedinců a žádná subpopulace nečítá více než 50 dospělých jedinců. Čelí několika přetrvávajícím hrozbám, hlavně pytláctví. V posledních letech došlo také k hybridizaci s antilopou koňskou (Hippotragus equinus).

Hippotragus niger, antilopa vraná
Hippotragus niger, antilopa vraná

Fotografováno dne 3. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Kruger National Park).