Tsuga canadensis, tsuga kanadská (Pinaceae):
U starého kostela Všech svatých v Hronově (okres Náchod) byl vybudován odpočinkový a relaxační parčík. Zdejší kostel je původně gotický, v letech 1713–16 byl barokně přestavěn, nedaleko od chrámu se zvedá i pozoruhodná pozdně renesanční zvonice z roku 1610. Dříve se v okolí kostela nacházel hřbitov, ten dnes připomíná jen několik zbývajících náhrobků, mezi nimiž je i náhrobek P. Josefa Regnera (1769–1839), zakladatele tohoto parku.
Ze starších stromů upoutají javory, duby, jasany, lípy, dále je zde několik tisů červených (Taxus baccata), smrků pichlavých (Picea pungens) a borovice černá (Pinus nigra). V posledních letech se sem dosazují další druhy stromů, především jedle, vyskytuje se zde ale také ještě zerav obrovský (Thuja plicata), sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum), metasekvoj čínská (Metasequoia glyptostroboides) a liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera). Pod stromy je travnatá louka, kde rostou sasanky, nahoře na svahu u zdi žluté jestřábníky a jako pozůstatek původního hřbitova se najdou i narcisy a orlíčky. V průběhu léta zde lze prý nalézt i některé druhy hub.
Snad nejpozoruhodnějšími dřevinami parku jsou však právě ony dvě zmiňované tsugy kanadské (Tsuga canadensis), stromy skutečně obrovské, vysazené zde kolem roku 1840. Do Evropy byly tsugy introdukovány v roce 1736, na území Čech se poprvé objevily snad v roce 1812 u zámku na Hluboši, v druhé polovině 19. století bylo už hned několik těchto stromů vysazeno i v Arboretu Bukovina a jinde – k nejstarším tsugám u nás bude patřit například památný exemplář ve Šluknově. Tsuga je dřevina velmi pomalého růstu, jedna z hronovských tsug má v současnosti obvod kmene 300 cm, druhá 274 cm. Tyto hodnoty jsou srovnatelné s památnou tsugou šluknovskou.
Fotografováno dne 10. 5. 2022.