KICKXIA HETEROPHYLLA (Schousb.) Dandy – úporek / oštepovka

Syn.: Antirhinum heterophyllum Schousb., Kickxia gracilis Sutton, Kickxia qaraica Sutton, Nanorrhinum heterophyllum (Schousb.) Ghebr.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Kickxia heterophylla
Rozšíření: Velmi rozsáhlý areál se táhne v severní Africe od Maroka po Egypt, zahrnuje i vyšší horské skupiny v nitru Sahary; na východě kontinentu se vyskytuje ještě v Eritreji, Etiopii a Somálsku. V Asii zasahuje na Arabský poloostrov; znám je z Jordánska, Saúdské Arábie, Jemenu a Ománu. Jméno je založeno na rostlinách z Maroka.
Ekologie: Stanovištěm jsou skalní štěrbiny, ale i štěrkovité sedimenty ve vádí a písečné duny, výskyt byl podchycen na vápencích, žulách i čedičích. Vystupuje až do nadmořské výšky 2600 m.
Kickxia heterophylla
Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeřík; lodyhy jsou (3–)25–85(–400) cm dlouhé, mohou být silné, prutovité, přímé, ale tenké, křivolaké, plazivé nebo převislé, někdy i s pichlavým zakončením, lysé nebo v dolní části nežláznatě chlupaté. Listy jsou střídavé, velmi různotvaré; přízemní listy mívají 1,5–11 mm dlouhý řapík, jejich čepel je často kopinatá až široce vejčitá, 4–25 mm dlouhá a 1,5–14 mm široká, na bázi zaokrouhlená až klínovitá, celokrajná nebo na okraji zubatá, na vrcholu tupá až špičatá, vzácněji i přízemní listy jsou čárkovité a celokrajné; horní listy mohou být čárkovité až téměř okrouhlé, (1,5–)3–40 mm dlouhé a (0,5–)1,5–12 mm široké, na bázi zúžené, klínovité, ale i hrálovité až střelovité, celokrajné, na vrcholu tupé až špičaté, někdy mohou dokonce chybět. Květy vyrůstají jednotlivě z paždí listů nebo tvoří koncové hroznovité květenství; květní stopky jsou 4–24 mm dlouhé, přímé až odstálé; kališní cípy jsou čárkovitě kopinaté až vejčité, 2,5–6 mm dlouhé; koruna je šklebivá, (13–)15–28 mm dlouhá, žlutá, někdy s růžovými až nachovými skvrnami, mozolky na dolním pysku jsou chlupaté, ostruha je (8–)10–22 mm dlouhá, přímá nebo dopředu zahnutá, většinou delší než zbytek koruny; tyčinky jsou 4, dvojmocné; gyneceum tvoří dvoupouzdrý semeník. Plody jsou vejcovité až téměř kulovité tobolky 2,5–6 mm dlouhé, nahoře uťaté nebo vykrojené, pouzdra jsou stejná, otvírají se chlopněmi.
Poznámka: Druh je mimořádně proměnlivý; názory na hodnocení jeho variability nejsou ani v současnosti jednotné. Kultivační experimenty ukázaly, že vzrůst a s ním často spojený rozsah proměnlivosti listů je zřejmě způsoben podmínkami prostředí a prutovité morfotypy s redukovanými listy mohou přecházet do poléhavých až převislých rostlin s všemi listy širokými, hrálovitými nebo až střelovitými. Zastánci názorů o velké šíři tvarové proměnlivosti do tohoto druhu řadí i kanárské typy, označované jako Kickxia scoparia a Kickxia pendula. Jiným problémem je rodová příslušnost: pokud bychom přijali dělení rodů na základě rozdílů v otvírání tobolek, pak tento druh musí přijít do rodu Nanorrhinum, kam by v tom případě patřily také druhy Kickxia elegans a Kickxia ramosissima.
Kickxia heterophylla
Kickxia heterophylla
Kickxia heterophylla
Fotografováno dne 22. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Ras Sajir).