Syn.: Lactuca abyssinica Fresen., Lactuca capensis Thunb., Lactuca hochstetteri (A. Rich.) Sch. Bip. ex Oliv. et Hiern, Lactuca holophylla Baker, Lactuca kenyaensis Stebbins, Lactuca lebrunii Robyns, Lactuca leptocephala Stebbins, Lactuca pallidicoerulea Dinter, Lactuca rariflora Fresen., Lactuca seretii De Wild., Lactuca vanderystii De Wild., Lactuca yemensis Deflers, Pyrrhopappus hochstetteri A. Rich., Pyrrhopappus humilis A. Rich.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh široce rozšířený v subsaharské Africe od Senegalu a Súdánu po Jihoafrickou republiku, roste také na Madagaskaru. Z východní Afriky přesahuje i na Arabský poloostrov, kde je znám z Jemenu, Saúdské Arábie a Ománu.
Ekologie: Roste na vlhčích, často zastíněných místech, v trávnících, na skalních teráskách, vyskládaných kamenicích nebo na kamenitých místech v korytech periodických toků (wádí), v Jemenu provází především oblasti ovlivňované mlhami, v nadmořských výškách od 1200 až do 3000 m.
Popis: Vytrvalá, mléčící bylina až 60(–100) cm vysoká, s poléhavým, vystoupavým nebo přímým, ojíněným, lysým nebo někdy na bázi štětinatým, zpravidla jen nahoře větveným stonkem. Listy zpravidla pouze v dolní polovině stonku, střídavé, přisedlé, kopinaté, 5–20 cm dlouhé a 0,3–1,6 cm široké, šedozelené, kožovité, v době květu často usychající, dolní listy na bázi poloobjímavé, lodyžní někdy až střelovité, celokrajné, řidčeji oddáleně zubaté nebo s několika postranními, až 3 cm dlouhými laloky, na okraji a na hlavních žilkách lysé nebo řídce štětinaté. Květenství latovité, někdy chudokvěté, u statných jedinců bohaté, se střelovitými listeny; zákrov válcovitý, 8–12 mm dlouhý, po odkvětu se prodlužující, zákrovní listeny kopinaté, zelené, na vrcholu načervenalé; květů v úboru 2–14, všechny jazykovité, koruna modrá, purpurová nebo bílá, ligula 6–11 mm dlouhá, na vrcholu s 5 zuby. Nažky elipsoidní, 4,5–8,5 mm dlouhé, zobánkaté, tmavohnědé, lysé nebo brvité, chmýr víceřadý, 5–7 mm dlouhý, bílý.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 14. 4. 2010 (Jemen, Jabal Haráz, Khahil).