Syn.: Adenolinum alpicola Rchb., Adenolinum alpinum (Jacq.) Rchb., Adenolinum pyrenaeum Rchb., Linum alpinum subsp. montanum Asch. et Graebn., Linum alpinum var. alpicola Gren., Linum alpinum var. genuinum Rouy, Linum austriacum var. alpinum (Jacq.) Vis., Linum montanum Schleich., Linum perenne var. alpinum (Jacq.) Schiede
Čeleď: Linaceae S. F. Gray – lnovité
Rozšíření: Hory jižní a střední Evropy, vyskytuje se v Alpách, Apeninách, ve Francouzském středohoří, v horách Pyrenejského i Balkánského poloostrova.
Len alpský je druhem morfologicky variabilním, v areálu bývá rozlišována řada poddruhů. Nominátní poddruh je uváděn ze severu Východních Alp, v Julských Alpách se objevují poddruhy L. a. subsp. julicum a subsp. laeve, v Apeninách subsp. gracilius, v horách Bulharska subsp. pirinicum apod.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích, na alpínských trávnících, v suti, obvykle na vápenci, především v subalpínském a alpínském stupni. Kvete od června do července.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhami poléhavými až vystoupavými, 5–30 cm dlouhými, lysými, olistěnými. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité až úzce kopinaté, až 25 mm dlouhé a 1–3 mm široké, na vrcholu špičaté, jednožilné. Květy vyrůstají v terminálním vijanu, jsou 5četné, jejich poupata jsou svěšená, kališní lístky jsou 4,5–6 mm dlouhé, po okraji blanité, korunní lístky jsou obvejčité, 12–20 mm dlouhé, namodralé až modré. Plodem je tobolka, 6–8 mm dlouhá.
Fotografováno dne 19. 6. 2004 (Rakousko, Východní Alpy, Raxalpe).