Syn.: Juncus spicatus L., Gymnodes spicata (L.) Fourr., Juncoides spicata (L.) Kuntze, Juncoides spicatum (L.) Coville, Juncoides spicatum (L.) Macloskie, Luciola spicata (L.) Sm.
Česká jména: bika klasnatá (Presl 1819), bika klasatá (Opiz 1852), bika klasnatá (Domin-Podpěra 1928, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: chlpaňa klasnatá (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Juncaceae Juss. – sítinovité / sitinovité
Luzula spicata
Rozšíření: Druh s cirkumpolárním rozšířením. Roste v horských oblastech Evropy, Severní Ameriky, Grónska a západní Asie. U nás velmi vzácně pouze v nejvyšších polohách Krkonoš.
Ekologie: Druhu vyhovují nezapojené alpínské trávníky s trvalou disturbancí (mrazové pohyby půdy, sešlap).
Luzula spicata
Popis: Vytrvalá trsnatá travina s přímými, 7–25 cm vysokými lodyhami. Přízemní listy jsou úzce žlábkovité, 1–4 mm široké, řídce brvité, později olysalé. Květenství stažené v jeden převislý či nicí klasovitý, na bázi občas slabě přetrhovaný útvar. Podpůrný listen zdéli květenství. Květenstvím je kružel. Okvětní lístky tři vnější a tři vnitřní, černohnědé nebo tmavohnědé. Kvete od června do srpna.
Ohrožení a ochrana: V ČR je bika klasnatá pro svou vzácnost řazena ke kriticky ohroženým druhům (C1b), ve stejné kategorii ji poskytuje ochranu i zákon (§1).
Luzula spicata
Luzula spicata
Fotografováno dne 12. 7. 2011 (v Krkonoších).