Česká jména: kajaputník (Presl 1823), kajaput (Presl 1846), kajeput (Mareček 1997)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Rozšíření: Druh pochází z plošně nevelkého území v Austrálii, vyskytuje se pouze na malé části jižního pobřeží Západní Austrálie, mezi městy Albany a Esperance. Ve své domovině je tento keř poměrně vzácný. V Austrálii je však nezřídka vysazován v zahradách i městské zeleni, zplaněl v Jižní Austrálii i ve Victorii.
Ekologie: Roste v křovinatých porostech buše, v pobřežním pásmu. Kvete od srpna do března.
Popis: Stálezelený keř, 1–3(–5) m vysoký, bohatě větvený, s borkou šedavou a letorosty olysalými. Listy jsou střídavé, kratičce řapíkaté, eliptické až obvejčité, 10–30 mm dlouhé a 4–10 mm široké, ploché, se 3–5 žilkami, na vrcholu špičaté nebo tupé. Květenství je terminální, hlávkaté, až 30 mm široké, tyčinky vyrůstají ve svazečcích po 7–10, jsou nachové až fialové, nehet je až 3,5 mm dlouhý, volná část nitek je 6–9 mm dlouhá. Plody jsou dřevnaté tobolky, 3–5 mm dlouhé a 5–7 mm široké.
Využití: V subtropických oblastech je tento keř vysazován v zahradách, parcích i kolem cest.
Poznámka: V rámci rodu Melaleuca se tradičně rozlišuje na 236 druhů, z nichž 230 druhů je endemických v Austrálii. Jen několik druhů se vyskytuje také v Malajsii, Indonésii, na Nové Guinei, Šalamounových ostrovech a na Nové Kaledonii. V novější době bývají k tomuto rodu přiřazovány i druhy rodu Callistemon, takže jejich počet se vyšplhal až zhruba ke čtyřem stovkám.
Fotografováno dne 15. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Tafira – Jardín Botánico Viera y Clavijo).