Syn.: Convolvulus aristolochiifolius Mill., Convolvulus caracassanus Willd. ex Roem. et Schult., Convolvulus cymosus Desr., Convolvulus luteus M. Martens et Galeotti, Convolvulus multiflorus Mill., Convolvulus sagittifer Kunth, Convolvulus umbellatus L., Ipomoea cymosa (Desr.) Roem. et Schult., Ipomoea mollicoma Miq., Ipomoea polyanthes Roem. et Schult. , Ipomoea portobellensis Beurl., Ipomoea sagittifer (Kunth) G. Don, Merremia umbellata (L.) Hallier f.
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Rozšíření: Pantropicky rozšířený druh, v tomto obrovském areálu se rozlišují dva poddruhy, nominátní C. u. subsp. umbellata se vyskytuje v tropických oblastech Ameriky a západní Afriky, subsp. orientalis je zase domovem v oblasti od východní Afriky přes jižní a jihovýchodní Asii až do severní Austrálie. Naše středoamerické snímky tedy zachycují nominátní poddruh.
Ekologie: Roste v tropických lesích a jejich lemech, na stanovištích křovinatých i travnatých, pastvinách, při okrajích polí, podél cest, vodních toků a nádrží, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1100 m.
Popis: Vytrvalá liána s lodyhou nezřídka více než 3 m, lysou nebo jemně chlupatou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, úzce až široce vejčité, 10–15 cm dlouhé, na bázi srdčité, vzácně až hrálovité, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství tvoří bohaté okolíky na stopkách 1–5 cm dlouhých; kalich je 5–8 mm dlouhý; koruna je nálevkovitá, 2–4 cm dlouhá, žlutá (subsp. umbellata), bílá nebo i oranžová (subsp. orientalis). Plodem je vejcovitá tobolka, 10–15 mm dlouhá.
Využití: Listy této rostliny se používají v tradiční medicíně jako obklad na popáleniny a opařeniny.
Poznámka: Rod Camonea zahrnuje v současnosti pět druhů (POWO), které se vyskytují v tropických oblastech Afriky, Asie, Austrálie, Severní i Jižní Ameriky.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 21. 2. 2014 (Kostarika, Caño Negro), 18. 2. 2015 (Belize, San Jose Succotz), 20. 2. 2015 (Belize, Orange Walk), 27. 2. 2015 (Belize, Blue Hole).