Syn.: Nicotidendron glauca (Graham) Griseb.
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Nicotiana glauca
Rozšíření: Jižní Amerika – od severního Chile přes Paraguay a severní Argentinu až po jižní Brazílii a Uruguay, druhotně je druh rozšířen po celé Střední Americe, zasahuje až do jižních států USA, na Havajské ostrovy, vyskytuje se také ve Středozemí, na ostrovech Makaronésie, na středoatlantickém ostrově Ascension, v jižní Africe, v řadě oblastí má jeho šíření invazní charakter.
Ekologie: V Jižní Americe roste v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 3000 m. V jižní Evropě je jako dekorativní rostlina vysazována v parcích a zahradách, odtud často zplaňuje – šíří se na stanovištích ovlivněných člověkem, na rumištích, kolem cest, nejčastěji v pobřežním pásmu. Kvete od dubna do října.
Popis: Keř až nízký strom, řídce větvený, až 5 m vysoký, listy, střídavé, celokrajné, řapíkaté, široce kopinaté, květy ve vrcholových latách, 5četné, koruna trubkovitá, žlutá, až 5 cm dlouhá. Plodem je tobolka.
Poznámka: V našich klimatických podmínkách je nutné rostlině zajistit bezmrazé přezimovaní, proto se u nás nepěstuje příliš často. Rostlina je jedovatá. Pro výrobu kuřiva se používají jiné druhy tabáku.
Nicotiana glaucaNicotiana glauca
Nicotiana glauca
Fotografováno dne 27. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, jižní pobřeží).