Syn.: Ononis hircina Jacq., Ononis altissima Lam., Ononis spinosa subsp. hircina (Jacq.) Gams, Ononis repens subsp. arvensis auct. non (L.) Greuter, Ononis foetens auct., non sensu All.
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Vyskytuje se ve střední a jihovýchodní Evropě, na východ zasahuje přes Kavkaz a Střední Asii až do Mongolska. Zavlečena i do Severní Ameriky.
Českým územím prochází západní hranice souvislého areálu, přirozeně roste pouze v mezofytiku severovýchodní Moravy, roztroušeně odtud zasahuje do Ostravské pánve a okolí Opavy. Ojediněle druhotně i jinde.
Ekologie: Jehlice rolní roste na sušších loukách, pastvinách, mezích, často i na druhotných stanovištích, zejména okrajích komunikací. Druhu vyhovují skeletovité, minerálně bohaté půdy. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalé, 30–60 cm vysoké byliny polokeřovitého charakteru. Lodyhy přímé až vystoupavé, avšak ani položené větve nekořenují. Jsou bez trnů, s dlouhými odstálými chlupy a žlázkami (narozdíl od jehlice trnité). Listy jsou krátce žláznaté, trojčetné, dlanitě složené, lístky jsou oválné, zubaté, asi 2,5 cm dlouhé. Palisty jsou vejčité. Květenství tvoří hustý hrozen, květy vyrůstají po (1–)2(–3) z paždí listenů tvořených pouze srostlými palisty (na rozdíl od jehlice trnité a jehlice plazivé, jejichž květy vyrůstají z úžlabí listenů vždy po jednom). Kalich do 2/3–3/4 rozeklaný. Koruna růžová, řidčeji bílá s červenými žilkami. Pavéza 13–17 mm dlouhá, o polovinu delší než křídla. Lusky 6–8 mm dlouhé, nejčastěji s 2–3 semeny.
Ohrožení a ochrana: V Česku je jehlice rolní zařazena mezi ohrožené druhy (C3).
Fotografováno dne 7. 8. 2009 (Slovensko, Slovenský raj, Malá Poľana).