Syn.: Onosma arenaria subsp. pennina Braun-Blanq., Onosma arenaria subsp. vaudensis (Gremli) Kerguélen, Onosma echioides var. helvetica A. DC., Onosma echioides subsp. vaudensis (Gremli) Braun-Blanq., Onosma fastigiata subsp. vaudensis (Gremli) Stroh, Onosma helvetica subsp. vaudensis (Gremli) Breistr., Onosma pennina (Braun-Blanq.) Binz, Onosma vaudensis Gremli
Čeleď: Boraginiaceae Juss. – brutnákovité
Rozšíření: Zdá se, že tento druh je vázán pouze na údolí v centrálních Alpách ve Francii, severní Itálii a jižním Švýcarsku.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou xerotermní travnaté a křovinaté svahy na vápenci, méně často roste na jiných substrátech. Vystupuje až do nadmořské výšky 1300 m.
Popis: Vytrvalý polokeřík s větveným, zdřevnatělým oddenkem, z něhož vyrůstají zkrácené sterilní prýty a vystoupavé, 15–75 cm vysoké, v horní polovině až třetině často větvené květonosné lodyhy. Listy jsou střídavé, čárkovité, čárkovitě obkopinaté až téměř kopisťovité, 5–20 cm dlouhé, na svrchní straně s vystouplými hrbolky, z nichž vyrůstá jen 1–4 mm dlouhá střední štětina. Květenství jsou vijany; květy jsou 5četné; kalich je trubkovitý, vytrvalý, za květu 10–16, za plodu 15–20 mm dlouhý; koruna je trubkovitá, 18–25(–28) mm dlouhá, světle žlutá, řídce chlupatá; tyčinek je 5, nitkami přirůstají ke koruně; semeník je svrchní, gynobazický. Plody jsou 3–4(–5) mm dlouhé tvrdky.
Poznámka: Ruměnice jsou značně komplikovaným rodem s mnoha lokálními taxony, jejich taxonomické hodnocení není dosud ustálené. K tomuto druhu se občas přiřazují rostliny z dalších částí Alp, jižní Itálie a Balkánu; podle nejnovějších názorů však patří (často na poddruhové úrovni) k příbuzným a v mnohém podobným druhům, např. k druhu Onosma pseudoarenaria.
Fotografovali Mário Duchoň, dne 30. 8. 2012 a Vít Grulich, dne 19. 9. 2013 (Švýcarsko, kanton Wallis, Conthey).