Syn.: Ophioderma pendula C. Presl
Čeleď: Ophioglossaceae Juss. – jazykovité
Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál zahrnuje ostrovy v Indickém oceánu, jihovýchodní Asii a Oceánii. Výskyt byl zjištěn na Komorách, Madagaskaru, Maskarénách, Seychelských ostrovech a Srí Lance, dále roste od jižní Číny po Malajsii, na Tchaj-wanu, Filipínách, v Indonésii, na Nové Guinei, v Austrálii podél východního pobřeží, v Oceánii zasahuje až na Nový Zéland, Tahiti a Havajské ostrovy. Na Floridě bylo zaznamenáno zplanění.
Ekologie: Roste jako epifyt v tropických a subtropických deštných lesích, obvykle na zastíněných místech.
Popis: Vytrvalá kapradina, z krátkého plazivého oddenku vyrůstají 1–3 nicí listy. Sterilní část listu je pásovitá až kopinatá, někdy na vrcholu vidličnatě (i vícenásobně) rozdělená, 30–100 cm dlouhá a 1–3 cm široká, lysá, se síťovitou žilnatinou bez zřetelné střední žilky. Výtrusný klas vyrůstá v dolní polovině listu, má stopku až 7 cm dlouhou, část s výtrusnicemi je 5–30 cm dlouhá, s 40–200 vnořenými sporangii na každé straně. Spóry jsou zaobleně hranaté, asi 50 μm v průměru, bezbarvé nebo světle žluté, na povrchu jamkaté. Gametofyt je hlízkovitý, nezelený.
Využití: Mladé listy se na některých indonéských ostrovech konzumují, na Filipínách používají spóry jako zásyp na rány. Pěstuje se i jako bizarní okrasná rostlina.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngardau, u stezky k vodopádu).