PANDANUS AQUATICUS F. Muell. – pandán vodní

Syn.: Pandanus delestangii Martelli, Pandanus kimberleyanus H. St. John, Pandanus oblanceoloideus H. St. John, Pandanus spechtii H. St. John
Česká jména: pandán (Mareček 1999)
Čeleď: Pandanaceae R. Br. – pandánovité

Pandanus aquaticus

Rozšíření: Severoaustralský endemit, jeho areál sahá od západoaustralského regionu Kimberley přes Top End v Severním teritoriu až po severozápad Queenslandu.

Ekologie: Rheofyt rostoucí v tekoucí vodě nebo na březích stálých vodních toků, obsazuje tzv. billabongy, což je australské označení pro mrtvá ramena řek, malá jezírka či napajedla (jeho původ je potřeba hledat v jazyce domorodé australské etnické skupiny Wiradjuri). Kvete od června do listopadu.

Pandanus aquaticus

Popis: Dvoudomý strom dosahující výšky až okolo 6 m, často trsnatě rostoucí, na kmenech s patrnými jizvami po starých listech. Listy vyrůstají na konci větví, jsou rovné nebo obloukovitě zahnuté, mečovité, až 140 cm dlouhé a 6–11 cm široké, po okraji ostnité. Květy jsou jednopohlavné, bezobalné, samčí květenství je větvené, nažloutlé, prašníky jsou asi 3 mm dlouhé, samičí plodenství je kulovité, nevětvené, nicí. Plody jsou peckovice 3–4 cm dlouhé, žluté, nepravidelně 5–6boké.

Využití: Listy tohoto pandánu používali domorodí Australané ve své tradiční medicíně.

Pandanus aquaticus
Pandanus aquaticus
Pandanus aquaticus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 26. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Kakadu National Park, Yellow Water).