Syn.: Pandanus delestangii Martelli, Pandanus kimberleyanus H. St. John, Pandanus oblanceoloideus H. St. John, Pandanus spechtii H. St. John
Česká jména: pandán (Mareček 1999)
Čeleď: Pandanaceae R. Br. – pandánovité
Rozšíření: Severoaustralský endemit, jeho areál sahá od západoaustralského regionu Kimberley přes Top End v Severním teritoriu až po severozápad Queenslandu.
Ekologie: Rheofyt rostoucí v tekoucí vodě nebo na březích stálých vodních toků, obsazuje tzv. billabongy, což je australské označení pro mrtvá ramena řek, malá jezírka či napajedla (jeho původ je potřeba hledat v jazyce domorodé australské etnické skupiny Wiradjuri). Kvete od června do listopadu.
Popis: Dvoudomý strom dosahující výšky až okolo 6 m, často trsnatě rostoucí, na kmenech s patrnými jizvami po starých listech. Listy vyrůstají na konci větví, jsou rovné nebo obloukovitě zahnuté, mečovité, až 140 cm dlouhé a 6–11 cm široké, po okraji ostnité. Květy jsou jednopohlavné, bezobalné, samčí květenství je větvené, nažloutlé, prašníky jsou asi 3 mm dlouhé, samičí plodenství je kulovité, nevětvené, nicí. Plody jsou peckovice 3–4 cm dlouhé, žluté, nepravidelně 5–6boké.
Využití: Listy tohoto pandánu používali domorodí Australané ve své tradiční medicíně.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 26. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Kakadu National Park, Yellow Water).