Syn.: Parnassia alpina Dalla Torre, Parnassia europaea Pers., Enneadynamis polonorum Bubani
Česká jména: tolije bahní (Presl 1819), tolije srdčitá (Presl 1823), tolije bahní (Opiz 1852, Sloboda 1852), tolije bahenní (Čelakovský 1879, Polívka 1912, Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: tolije bahní, jednolístek, tolija (Reuss 1853), tolija bahenná (Novacký 1936), parnasia močiarna (Dostál 1950), bielokvet močiarny (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Celastraceae R. Br. – jesencovité
Rozšíření: Vyskytuje se v severní a střední Evropě, v jižněji položených oblastech jen v horách, objevuje se i v severoafrickém pohoří Atlas, v Malé Asii a na Kavkaze, stejně tak na Sibiři, ve střední a východní Asii (Kazachstán, Kašmír, Japonsko, Korea, čínské provincie Hebei, Heilongjiang, Jilin, Liaoning, Nei Mongol, Ningxia, Shanxi, Xinjiang), zasahuje patrně až na Aljašku. U nás se vyskytuje roztroušeně převážně v podhorských a horských oblastech, a to jen v nominátním poddruhu. V arktických a subarktických oblastech se vyskytuje poddruh P. p. subsp. obtusifolia, v Severní Americe je rozlišována varieta P. p. var. tenuis, která zabírá značnou část severní poloviny kontinentu.
Ekologie: Roste na vlhkých loukách, rašeliništích, vlhkých skalách, u břehů horských potoků, na prameništích, na půdách mokrých, zásaditých i kyselých, v nížinách je vzácná, častěji se s ní můžeme setkat u nás v pásmu od podhůří až do hor, v Číně stoupá až do nadmořské výšky okolo 2200 m. Kvete od července do září.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, nevětvenou, hranatou, 10–25(–40) cm vysokou. Spodní řapíkaté listy rostou v řídké růžici, jeden lodyžní list sedí zhruba pod půlí lodyhy a ta je zakončena jediným květem. Koruna je 5četná, bílá, korunní lístky široce vejčité se zřetelnou žilnatinou. Tyčinky dozrávají postupně, nápadné jsou nektariové šupiny, které jsou v horní polovině rozeklané do 7–15 niťovitých třásní. Plodem je vejcovitá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Tolije bahenní patří k silně ohroženým druhům naší květeny (C2t), podle zákona je chráněna jako druh ohrožený (§3). Na Slovensku je z hlediska ohrožení hodnocena jako druh potenciálně zranitelný (NT). Chráněným druhem je také v Maďarsku a Německu.
Využití: Kdysi byla tato pozoruhodná bylina používána v léčitelství.
Poznámka: Rod Parnassia zahrnuje 55 druhů (POWO 2021) z mírného pásma severní polokoule (hlavně z jižní a jihovýchodní Asie).
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 10. 7. 2003 (Česko, Hrubý Jeseník, Velká kotlina); Zdeněk Podešva, dne 8. 8. 2009 (Slovensko, Malá Fatra).