Syn.: Aster magellanicus Lam., Chaetanthera magellanica (Lam.) Spreng., Clarionea glaberrima Cass., Clarionea lactucoides (Vahl) D. Don, Homoianthus magellanicus (Lam.) DC., Homoeanthus palustris Phil., Perdicium lactucoides Vahl, Perdicium laevigatum Banks et Sol. ex Hook. f., Perezia palustris (Phil.) Reiche
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Rozšíření: Jihoamerický druh. Byl zjištěn v Argentině v provinciích Neuquén, Río Negro, Chubut a Santa Cruz, v Chile v regionech Araucanía, Los Lagos, Aysén a Magallanes. Také roste na Ohňové zemi.
Ekologie: Vyskytuje se na mokrých travnatých místech, na okrajích lesů, často na písčitých nebo kamenitých půdách. Vystupuje do nadmořské výšky 1600 m.
Popis: Vytrvalá bylina, pomocí podzemních výběžků tvoří kolonie, dorůstá výšky 15–65 cm. Dolní listy tvoří přízemní růžici; řapík je 2–10 cm dlouhý; čepel je obkopinatá, 1,5–12 cm dlouhá a 0,8–2,5 cm široká, lysá, na bázi zúžená, celokrajná nebo oddáleně zubatá, na vrcholu špičatá až tupě špičatá; lodyžní listy jsou početné, drobné, listenovité, přisedlé, kopinaté, na bázi často poloobjímavé. Úbor na vrcholu lodyhy je jediný; zákrov je zvonkovitý, 1–2 cm dlouhý a 0,8–2,5 cm široký, listeny jsou 3–5řadé, kopinaté, špičaté, vnější jsou kratší než vnitřní, na okraji brvité, vnitřní mají blanitý okraj a obvykle tmavou špičku; květů bývá 20–40, jsou oboupohlavné, pyskaté, bílé, modré nebo žlutavé, okrajové mají trubku 3–6 mm dlouhou a vnější pysk 5–12 mm dlouhý. Nažky jsou válcovité, 3–5 mm dlouhé, krátce chlupaté; chmýr je 0,8–1,5 cm dlouhý, nahnědlý.
Poznámka: Druh význačný jednoúbornými lodyhami a celistvými, obvykle celokrajnými listy; v jižní části areálu převažují rostliny s bílými květy.
Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 27. a 28. 1. 2019 (Argentina, prov. Río Negro, Parque Nacional Nahuel Huapi).