Syn.: Acronia rowleei (Ames) Luer, Pleurothallis cucullata Ames, Pleurothallis rhodocardia Garay
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Pleurothallis rowleei
Rozšíření: Areál se rozkládá ve Střední Americe v Kostarice a Panamě, v Jižní Americe roste v Kolumbii a Ekvádoru.
Ekologie: Epifyt, vyskytuje se v tropických horských deštných nebo mlžných lesích, lokality leží v nadmořské výšce 900–2000 m.
Popis: Drobná trsnatá bylina, lodyhy dorůstají délky 5–10 cm. List je jediný, přímý, vejčitě kopinatý, 5–9,5 cm dlouhý a 2–3 cm široký, na bázi srdčitý. Květenství je volný dvouřadý hrozen 5–10 cm dlouhý; toulec je 7–11 mm dlouhý; květní stopky jsou asi 4 mm dlouhé; hřbetní okvětní lístky jsou světle žlutohnědé nebo tmavě hnědočervené, lysé, hřbetní lístek je vejčitý, 8–11 mm dlouhý a 4,5–6 mm široký, zašpičatělý, trojžilný; dva postranní vnější okvětní lístky srůstají v podobný kopinatý útvar 7–11 mm dlouhý a 4,5–6 mm široký; vnitřní okvětní lístky jsou prohnuté, 6–9,5 mm dlouhé a 1,5–2 mm široké, tmavočervené nebo žluté, na okraji drobounce zoubkované, na vrcholu špičaté; pysk je nehetnatý, vejčitý, 3–4 mm dlouhý a 2–2,5 mm široký, nevýrazně 3laločný, se zdviženými okraji; sloupek je kratičký, válcovitý. Po odkvětu se tvoří tobolky.
Ohrožení a ochrana: Jako jiné orchideje druh chrání úmluva CITES o obchodu s přírodninami.
Poznámka: Více druhů rodu Pleurothallis se vyznačuje barevnou proměnlivostí květů. Pro tento druh je typické hroznovité uspořádání květů s drobně zoubkovanými vnitřní okvětní lístky.
Pleurothallis rowleei
Pleurothallis rowleei
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 2. 3. 2009 (Kostarika, Jardin Botanico Lankester, v kultuře).