Syn.: Populus dilatata Ait., Populus fastigiata Poir., Populus italica (Münchh.) Moench, Populus nigra ‘Italica’, Populus nigra var. italica Münchh., Populus nigra subsp. pyramidalis Čelak., Populus pyramidalis Rozier
Česká jména: topol vlašský (Mareček 1999), vlašský topol (Danihelka 2012)
Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité
Rozšíření: Topol černý (Populus nigra) pochází z Evropy, severozápadní Afriky a západní i střední Asie. Zde představovaná varieta je někdy považována za kultivar, jindy za mutaci evropského taxonu snad pocházejícího ze severoitalské Lombardie, kde byl pěstován již v 18. století. Jeho atraktivní a nezaměnitelný habitus mu zajistil rychlé rozšíření do mnoha klimaticky příhodných oblastí světa, bývá vysazován v Evropě, Severní Americe i východní Asii.
Ekologie: Vysazuje se podél vodních toků a vodních nádrží, snáší však i sušší podmínky, uplatňuje se v alejích, parcích a u sportovních hřišť, v blízkosti obcí a měst. Dožívá se zhruba 150 let.
Popis: Opadavý strom dorůstající výšky 30–40 m, s korunou vřetenovitě válcovitou, kmenem dosahujícím v průměru 1–2 m a s kořenovými náběhy. Borka je černavá, podélně rozpukaná. Větve vyrůstají z kmene pod úhlem okolo 20 stupňů a směřují svisle nahoru. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, kosníkovité až vejčité, 4–10 cm dlouhé, jejich šířka je obvykle větší než délka, na bázi jsou klínovité, bez žlázek u řapíku, na okraji s chrupavčitým lemem, vroubkované, nebrvité, na vrcholu dlouze zašpičatělé, lysé. Květenství je jen samčí.
Využití: Vysazuje se jako okrasná dřevina v okolí vodních toků a lidských sídel, ve stromořadích plní funkci větrolamu.
Fotografováno ve dnech 17. 8. a 17. 10. 2017, 27. 5. 2018 (Česko, okolí Českého Brodu, alej u Štolmíře).