POPULUS NIGRA var. ITALICA (Moench.) Koehne – topol černý vlašský / topoľ

Syn.: Populus dilatata Ait., Populus fastigiata Poir., Populus italica (Münchh.) Moench, Populus nigra ‘Italica’, Populus nigra var. italica Münchh., Populus nigra subsp. pyramidalis Čelak., Populus pyramidalis Rozier
Česká jména: topol vlašský (Mareček 1999), vlašský topol (Danihelka 2012)
Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité

Populus nigra var. italica

Rozšíření: Topol černý (Populus nigra) pochází z Evropy, severozápadní Afriky a západní i střední Asie. Zde představovaná varieta je někdy považována za kultivar, jindy za mutaci evropského taxonu snad pocházejícího ze severoitalské Lombardie, kde byl pěstován již v 18. století. Jeho atraktivní a nezaměnitelný habitus mu zajistil rychlé rozšíření do mnoha klimaticky příhodných oblastí světa, bývá vysazován v Evropě, Severní Americe i východní Asii.

Ekologie: Vysazuje se podél vodních toků a vodních nádrží, snáší však i sušší podmínky, uplatňuje se v alejích, parcích a u sportovních hřišť, v blízkosti obcí a měst. Dožívá se zhruba 150 let.

Populus nigra
Populus nigra

Popis: Opadavý strom dorůstající výšky 30–40 m, s korunou vřetenovitě válcovitou, kmenem dosahujícím v průměru 1–2 m a s kořenovými náběhy. Borka je černavá, podélně rozpukaná. Větve vyrůstají z kmene pod úhlem okolo 20 stupňů a směřují svisle nahoru. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, kosníkovité až vejčité, 4–10 cm dlouhé, jejich šířka je obvykle větší než délka, na bázi jsou klínovité, bez žlázek u řapíku, na okraji s chrupavčitým lemem, vroubkované, nebrvité, na vrcholu dlouze zašpičatělé, lysé. Květenství je jen samčí.

Využití: Vysazuje se jako okrasná dřevina v okolí vodních toků a lidských sídel, ve stromořadích plní funkci větrolamu.

Populus nigra var. italica
Populus nigra var. italica
Populus nigra var. italica
Populus nigra var. italica
Populus nigra var. italica
Populus nigra var. italica

Fotografováno ve dnech 17. 8. a 17. 10. 2017, 27. 5. 2018 (Česko, okolí Českého Brodu, alej u Štolmíře).