Česká jména: topol chlupatý (Mareček 1999)
Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité
Rozšíření: Východoasijský druh vyskytující se ve střední Číně, jeho areál se na západě blíží skoro až k barmsko-jünnanské hranici, ve směru na východ vede přes S’-čchuan až do provincie Chu-pej, na severu zasahuje i do provincie Šen-si. Kromě nominátní variety bývá rozlišována ještě varieta Populus lasiocarpa var. longiamenta, která se vyskytuje jen v provincii Jün-nan.
Ekologie: Roste v horských lesích, často na březích vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 1300 až do 3500 m. Kvete od dubna do května.
Popis: Strom dosahující výšky až okolo 20 m, s korunou sloupovitou nebo zaokrouhlenou a borkou tmavě šedou, zbrázděnou. Letorosty jsou plstnaté, později olysalé, větvičky jsou žlutohnědé, červeně naběhlé, pupeny jsou poměrně velké, kuželovité. Řapíky listů jsou 5–8 cm dlouhé, červeně naběhlé, chlupaté, listová čepel je vejčitá, 15–30 cm dlouhá a 10–15 cm široká, na bázi srdčitá, často se 2 žlázkami, po okraji vroubkovaná až pilovitá, na vrcholu špičatá až krátce zašpičatělá, na líci světle zelená, lysá, na rubu zelená, na žilkách plstnatá. Samčí jehnědy jsou 9–12 cm dlouhé, listeny jsou obkopinaté, samčí květy mají 30–40 tyčinek; fertilní jehnědy jsou 15–24 cm dlouhé. Plodem je vejcovitá tobolka, 1–1,7 cm dlouhá, plstnatá.
Využití: Topol chlupatý lze poměrně spolehlivě pěstovat i ve střední Evropě, a to až do nadmořské výšky okolo 700 m.
Fotografováno dne 1. 7. 2018 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).