Syn.: Potamogeton compresus subsp. acutifolius (Link) Hook
Čeleď: Potamogetonaceae Bercht. et J. Presl – rdestovité
Potamogeton acutifolius
Rozšíření: Je to evropský druh, který se vyskytuje souvisleji v severní polovině Evropy, doznívá na jihu a západě kontinentu, chybí už ve Francii, také ve Skandinávii. U nás roste velmi vzácně na celém území s výjimkou hornatých území, soustředěnější je v rybničních oblastech. Na Slovensku se vyskytuje ojediněle zejména v nížinách.
Ekologie: Roste ve mělkých stojatých vodách s bahnitým dnem, nejčastěji v rybnících, ale také ve vodních příkopech a mrtvých říčních ramenech. Voda může být eutrofní.
Popis: Vodní jednoletá rostlina kořenující v bahnitém dně. Celá rostlina zůstává pod hladinou, zejména v horní polovině je mnohokrát větvená čímž vytváří husté porosty. Lodyha je silně smáčklá až plochá, internodia jsou kratší než listy a jsou až 3 mm široké, palisty jsou výrazně dlouhé a průsvitné. Listy jsou dlouhé až 10 cm a úzké do 4 mm, na konci s výraznou protáhlou špičkou. Na ploše listu je souběžně se 3 žilkami zřetelné pruhování. Mladé listy mají zelenou barvu, později hnědnou. Květenství je na kratší stopce, je menší a složené maximálně z 4 květů. Plody jsou tvaru kýlnatého půlměsíce se zřetelným zobánkem. Kvete od června do srpna. Rostlina přezimuje pomocí turionů.
Potamogeton acutifolius
Potamogeton acutifoliusPotamogeton acutifolius
Ohrožení a ochrana: V ČR patří mezi ohrožené druhy (C3) Červeného seznamu a je bez zákonné ochrany. Na Slovensku je zařazen mezi druhy zranitelné (VU) a je chráněný zákonem.
Poznámka: Habitem je podobný rdest tupolistý (Potamogeton obtusifolius), který však nemá špičatý a pruhovaný list, internodia jsou smáčklá, ale nikoli plochá.
Potamogeton acutifolius
Fotografováno v červenci 2010 (rybníky Bochovska).