Syn.: Polypodium trapezoides Burm. f., Pteris aequalis C. Presl, Pteris lanceolata Desf., Pycnodoria vittata (L.) Small
Česká jména: křídelnice (Mareček 1999)
Čeleď: Pteridaceae E. D. M. Kirchn. – křídelnicovité

Pteris vittata

Rozšíření: Původním je tento druh v subtropických a tropických oblastech východní polokoule – od Španělska po Čínu a Japonsko, od australského Queenslandu až po Namibii a Kapverdy. Sekundárně se však rozšířil i na polokouli západní, najdeme jej tedy rovněž na jihu Severní Ameriky, ve Střední a Jižní Americe, stejně tak v Tichomoří.

Ekologie: Roste na pobřežních skalách a útesech, v okolí silnic i na starých zdech, často na stanovištích narušovaných lidskou činností.

Pteris vittata

Popis: Kapradina s krátkým plazivým a šupinatým oddenkem. Listy 15–50(–80) cm dlouhé, dlouze řapíkaté, v obrysu obkopinaté, jednoduše zpeřené, lístky kopinaté, 2–18 cm × 4–9 mm, na okraji pilovité, podvinuté, koncový lístek výrazně prodloužený. Výtrusnice jsou kryty podvinutým okrajem listů.

Poznámka: Tato kapradina je poměrně dosti dekorativní. Kromě toho má však ještě jinou velmi zajímavou vlastnost. Dokáže svým oddenkem extrahovat z půdy i vody jedovatý arzen a kumulovat ho v listech. Lze ji použít k dekontaminaci zamořených stanovišť.

Pteris vittata
Pteris vittataPteris vittata

Fotografováno dne 28. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Funchal).