PYRROSIA RUPESTRIS (R. Br.) Ching

Syn.: Craspedaria rupestris (R. Br.) Link, Cyclophorus rupestris (R. Br.) C. Chr., Niphobolus confluens (Hook.) F. M. Bailey, Niphobolus rupestris (R. Br.) Spreng., Polypodium confluens Hook., Polypodium rupestre R. Br.
Čeleď: Polypodiaceae Berchtold et J. Presl – osladičovité

Pyrrosia rupestris

Rozšíření: Vyskytuje se na východě Austrálie a na Nové Guineji, australská část areálu se táhne od severovýchodního Queenslandu přes východ Nového Jižního Walesu až po jihovýchod Victorie.

Ekologie: Roste epifyticky nebo litofyticky v tropických deštných lesích a ve vlhkých blahovičníkových lesích.

Pyrrosia rupestris

Popis: Kapradina s dlouhým a větveným plazivým oddenkem, s plevinami úzce vejčitými, až 7 mm dlouhými, narezavělými. Listy jsou dvoutvaré, po obou stranách pokryté bílými až načervenalými chlupy, na líci je jejich odění řidší, řapíky jsou u sterilních výhonů 1–10 mm dlouhé, u fertilních 3–45 mm dlouhé, sterilní čepele jsou obvejčité, kopisťovité až skoro okrouhlé, 3–10(–15) mm široké, fertilní čepele jsou úzce eliptické až úzce vejčité, 1,5–9 mm široké, na vrcholu tupé, na líci tmavě zelené, na rubu světlejší. Kupky výtrusnic jsou okrouhlé nebo eliptické, dosahují v průměru až 2,5 mm, vyrůstají v 1–4 řadách po každé straně střední žilky na většině rubu listu.

Poznámka: V kontinentální Austrálii je rod Pyrrosia zastoupen čtyřmi druhy, přičemž východoaustralský druh Pyrrosia confluens se vyskytuje i na Ostrově lorda Howa a na ostrově Norfolk, Pyrrosia lanceolata se kromě Yorského poloostrova objevuje také v jihovýchodní Asii, Pyrrosia longifolia ještě navíc na ostrovech jihozápadního Pacifiku.

Pyrrosia rupestris
Pyrrosia rupestris

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 26. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Behana Gorge).