Syn.: Ametron pedatum (Sm.) Raf., Comaropsis pedata (Sm.) DC., Dalibarda pedata (Sm.) Stephan, Psychrobatia pedata (Sm.) Greene
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Areál se rozkládá po obou stranách Pacifiku. V Asii roste v Japonsku a na Kurilských ostrovech, zatímco v Severní Americe se táhne od Aljašky po Oregon, do vnitrozemí zasahuje až do kanadské provincie Alberta a do Montany.
Ekologie: Provází mezické až vlhké jehličnaté lesy, často na vlhkých až podmáčených stanovištích, např. na březích potůčků. Dobře snáší zastínění a vystupuje až k horní hranici lesa do nadmořské výšky 2750 m.
Popis: Vytrvalá bylina s dlouhými plazivými výběžky, kořenícími v uzlinách; z uzlin vyrůstají až 10 cm dlouhé, jemně chlupaté, beztrnné prýty s 1–4 listy. Listy jsou střídavé, nepřezimující, dolní obvykle s 5 znoženými lístky, nejvyšší líst je nejčastěji 3četný; lístky jsou obvejčité až kosníkovité, 1–3 cm dlouhé, nepravidelně dvakrát pilovité, na spodní straně na žilnatině chlupaté, jinak lysé; palisty jsou vejčité. Pětičetné květy jsou jednotlivé na 2–8 cm dlouhé stopce; kališní lístky jsou kopinaté, 4–11 mm dlouhé, nazpět ohrnuté, často před špičkou s několika zoubky; korunní lístky podlouhlé, 6–10 mm dlouhé, bílé, hvězdovité až nazpět zakřivené; tyčinek je mnoho; plodolisty jsou volné na vyklenutém květním lůžku. Plody jsou až 1 cm velké červené ostružiny tvořené 1–6 peckovičkami, které se ani za zralosti neoddělují od květního lůžka.
Využití: Plody jsou šťavnaté, sladkokyselé, chutné, ale oproti jiným ostružiníkům se jejich sběr příliš nevyplácí, protože jsou malé a jednotlivé. Ani původní americké obyvatelstvo je příliš často nesbíralo.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, 17. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Jasper NP, Mt. Cavell).