Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité
Rozšíření: Areál se rozkládá v oblasti Afrického rohu v Etiopii, Somálsku a severní Keni, a dále na Arabském poloostrově v Jemenu a v jižním Ománu (Dhofar).
Ekologie: Provází suché křoviny na mělkých kamenitých půdách, nalezené rostliny se vyskytovaly ve vegetaci s Boswellia sacra a Dracaena serrulata. Lokality leží od hladiny moře až do nadmořské výšky 1400 m. Květy se otvírají v noci.
Popis: Malý keřík 0,2–1 m vysoký; větvičky i listy jsou kryté hustým oděním z bělavých mnohoramenných hvězdovitých chlupů, občas jsou vtroušeny i delší chlupy jednoduché a případně i krátké žlázky. Listy jsou vstřícné; řapík je 0,7–2,2 cm dlouhý; čepel je vejčitá až téměř okrouhlá, 1,5–6 cm dlouhá a 1,4–4,5 cm široká, na bázi zúžená až srdčitá, celokrajná, na vrcholu tupá. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí horních listů; květní stopky jsou 4–9 mm dlouhé; kališní cípy jsou čárkovité, 1–1,9 cm dlouhé, tupé; koruna je řepicovitá, téměř pravidelná, smetanově bílá, s trubkou 5–8 cm dlouhou, cípy jsou ploše rozložené, o průměru 2,5–4 cm; tyčinky jsou 4; gyneceum srůstá z 2 plodolistů. Tobolka je elipsoidní, 1,4–2,1 cm dlouhá, chlupatá; semen bývá 8–12.
Poznámka: Velmi podobný druh Ruellia grandiflora, s nímž se R. discifolia v jemensko-ománském pohraničí setkává, provází spíše mezofilnější stanoviště.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Ajdarawt).