Syn.: Acyntha ehrenbergii (Schweinf. ex Baker) Kuntze, Acyntha rorida (N. E. Br.) Chiov., Pleomele hanningtonii (Baker) N. E. Br., Sanseverinia rorida Lanza, Sansevieria ehrenbergii Schweinf. ex Baker, Sansevieria rorida (Lanza) N. E. Br.
Česká jména: tenura (Presl 1846, Mareček 1996)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité
Rozšíření: Areál se rozkládá ve východní Africe, kde roste v Súdánu, Eritreji, Etiopii, Džibutsku, Somálsku, dále v Keni, Ugandě a Tanzánii. Oddělená část areálu leží na jihozápadě Arabského poloostrova s centrem v Jemenu, okrajově zasahuje do jižního Ománu a možná i na jihozápad Saúdské Arábie.
Ekologie: Provází suchou travnatou a křovinatou savanu, často se vyskytuje na kamenitých půdách nebo na písečných dunách, obvykle na vápnitých podkladech. Vyžaduje úhrn srážek alespoň 250 mm za rok. Vystupuje do nadmořských výšek 1900 m.
Popis: Statná vytrvalá bylina s oddenkem, mnohdy vytváří rozsáhlé kolonie; oddenek je až 3 cm silný; lodyha často chybí, někdy doroste až do 25 cm. Listy jsou dvouřadé, přisedlé, 1–2,5(–3,5) m dlouhé a 2,5–3,5 cm široké, dužnaté, celokrajné, tmavě modrozelené, na okraji červenohnědé a úzce bíle lemované, na konci s ostrou, téměř 1 cm dlouhou špičkou. Květenství je bezlistá lata 1–2,5(–3) m dlouhá, dolní větévky jsou až 25 cm dlouhé, podepřené listeny, nesou svazečky 3–7 oboupohlavných krátce stopkatých 6četných květů; okvětí je trubkovité, s trubkou 5–6 mm dlouhou, cípy jsou bílé nebo nachové; tyčinek je 6, dlouze vyčnívajících; semeník je svrchní, čnělka je asi 1,5 cm dlouhá, nitkovitá, nese hlavatou bliznu. Plody jsou trojpouzdré kulovité bobule asi 1 cm v průměru, zelené a za zralosti až oranžové, s 1–3 semeny.
Využití: Lýková vlákna z listů dávají vysoce kvalitní materiál k výrobě kartáčů, popruhů a provazů. Ve východní Africe se místy pěstuje: sklizeň začíná 2,5–3,5 roku po výsadbě a opakuje se jednou za 2 roky. Kromě toho se různé části rostliny využívají v tradičním lidovém léčitelství.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 9. 2015 (Omán, Dhofar, wádí nedaleko Mughsayl).