Syn.: Salicornia australis Sol. ex F. Muell., Salicornia quinqueflora Bunge ex Ung.-Sternb.
Čeleď: Amaranthaceae – laskavcovité
Rozšíření: Australsko-novozélandský druh, vyskytuje se na jihozápadním, jihovýchodním i východním pobřeží Austrálie, v pobřežních oblastech Tasmánie, Ostrova lorda Howa a Nové Kaledonie, taktéž v přímoří Nového Zélandu (na obou hlavních ostrovech, na Stewartově ostrově i na Chathamských ostrovech).
Ekologie: Halofyt rostoucí v přímořských oblastech, v pobřežních mokřinách i na skalnatých útesech, mnohdy na lokalitách pravidelně zaplavovaných slanou vodou. Občas proniká i na vnitrozemská slaniska.
Popis: Vytrvalá sukulentní rostlina, 30–50 cm vysoká, s lodyhou poléhavou a větvemi, které vyrůstají obvykle vstřícně, jsou vystoupavé až přímé, článkované. Listy jsou silně redukované, vstřícné, bázemi srostlé, zelené až načervenalé, 5–6(–15) mm dlouhé a 3–7 mm široké, jen na vrcholu volné. Květy jsou axilární, oboupohlavné, vyrůstají v horní části větví po 5–10(–15); okvětí je nepatrné; tyčinky jsou 1–2, blizny jsou péřité. Plody jsou vejcovité nažky.
Poznámka: V pobřežní oblastech Tasmánie a australského státu Victoria bývá rozlišován poddruh Sarcocornia quinqueflora subsp. tasmanica, v jižní Austrálii a na Tasmánii se vyskytuje ještě také Sarcocornia blackiana, na vnitrozemských slaniskách jihozápadní Austrálie rovněž Sarcocornia globosa.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 10. 1. 2017 (Nový Zéland, South Island, Abel Tasman National Park).