SCAEVOLA ALBIDA (Sm.) Druce – moral bělavý

Syn.: Goodenia albida Sm., Goodenia laevigata Curtis, Goodenia pubescens Sieber ex DC., Lobelia microcarpa (Cav.) Kuntze, Merkusia microcarpa (Cav.) de Vriese, Merkusia pallida (R. Br.) de Vriese, Scaevola laevigata (Curtis) Pers., Scaevola microcarpa Cav., Scaevola pallida R. Br.
Česká jména: moral (Presl 1846, Mareček 2001)
Čeleď: Goodeniaceae R. Br. – rozkynulovité

Scaevola albida

Rozšíření: Druh jihovýchodní Austrálie, jehož areál sahá od jihovýchodu Queenslandu přes východ Nového Jižního Walesu a jih Victorie až do jihovýchodní části Jižní Austrálie. Je uváděn také z ostrova Flinders Island, jenž se nachází v Bassově průlivu, vzácně se vyskytuje i na severu Tasmánie.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci na pobřežních písčinách, obsazuje i narušovaná stanoviště, například okraje silnic a cest. Kvete v průběhu celého roku, nejintenzivněji od října do ledna.

Scaevola albida

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou až vystoupavou, až 50 cm dlouhou, chlupatou nebo lysou. Listy jsou přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, eliptické až obvejčité 5–50 mm dlouhé a až 25 mm široké, celokrajné nebo po okraji zubaté, na vrcholu tupé nebo špičaté, po obou stranách přitiskle chlupaté nebo olysalé. Květenství je klasnaté, až 25 cm dlouhé; listeny jsou listům podobné, listence eliptické, 3–9 mm dlouhé; kališní lístky jsou kopinaté, asi 0,5 mm dlouhé, brvité, koruna je 5–12 mm dlouhá, vně chlupatá, bílá nebo bledě modrá. Plody jsou elipsoidní, 2–4 mm dlouhé, lysé nebo chlupaté.

Ohrožení a ochrana: Na Tasmánii je moral bělavý z hlediska ohrožení řazen k druhům zranitelným (VU).

Poznámka: V tropech a subtropech široce rozšířený rod Scaevola zahrnuje v současnosti 116 druhů (POWO 2024), z Austrálie je jich uváděno 71, drtivá většina z nich je zde endemická.

Scaevola albida
Scaevola albida

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 6. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Morialta Conservation Park).