Čeleď: Asparagaceae – chřestovité
Rozšíření: Ladoňky z okruhu Scilla luciliae agg. se vyskytují v horách Turecka. K tomuto agregátu je započítáváno 3 až 5 druhů. V ČR jsou pěstovány v zahradách a parcích, dokonce i zplaňují.
Ekologie: Ve své domovině rostou obvykle v horských oblastech, ve výšce od 900 do 2100 m n. m. Kvetou v březnu a dubnu.
Popis: Vytrvalé byliny s podzemní cibulkou, 5–20 cm vysoké. Listy vyrůstají obvykle po dvou, zřídka i po třech, jsou přízemní, úzké, dužnaté a lesklé. Na přímém stvolu vyrůstá hroznovité květenství s 1–10(–15) květy, okvětní lístky jsou zářivě modré s variabilní bělavou skvrnou uprostřed, v dolní 1/4 vzájemně srostlé, pestík je zcela zakrytý. Plod je trojpouzdrá tobolka s okrouhlými semeny s masitým olejovitým přívěskem, který je potravou pro mravence.
Ohrožení a ochrana: Chionodoxa luciliae (tedy Scilla luciliae) je uvedena v seznamu přísně chráněných druhů Bernské úmluvy.
Využití: Pěstují se běžně v našich zahradách i parcích. Byly vyšlechtěny odrůdy v barvě modré, sytě a světle růžové a světle fialové s typickým bílým očkem, které mají květenství až s 10 květy. Oblíbená je i varieta ´Alba´ s bílými květy. V kultuře se těmto rostlinám daří na polostinných stanovištích v lehké humózní a během vegetace dostatečně vlhké půdě. Za příznivých podmínek se rozmnožují samovýsevem, semena jsou často roznášena mravenci.
Poznámka: Dříve byly ladoňky ze skupiny Scilla luciliae agg. řazeny k rodu Chionodoxa. Pozdější studie ale prokázaly, že z mnoha důvodů bude lepší je neoddělovat od rodu Scilla (jediným racionálním důvodem byla vlastně jen specifická stavba okvětí, ve všem ostatním se podobají zástupcům rodu Scilla, dokonce spolu vytvářejí i křížence). V Evropě jsou pěstovány minimálně tři druhy: zcela nejčastěji je pěstována Scilla forbesii (ladoňka zářící), která je pravděpodobně i na těchto fotografiích. Zbylé druhy – Scilla luciliae (ladoňka velkokvětá) a Scilla sardensis (ladoňka tmavomodrá) – jsou pěstovány spíše vzácně. Určení některých pěstovaných morfotypů je obtížné.
Fotografováno ve dnech 21. 3. 2007 a 12. 3. 2008 (Česko, rostliny pocházejí z kultury).