Syn.: Brassica subhastata Willd., Hesperis columnae (Jacq.) Kuntze, Sisymbrium daghestanicum Vassilcz., Sisymbrium fujianense L. K. Ling, Sisymbrium subhastatum Hornem.
Česká jména: hulevník východní (Domin-Podpěra 1928, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: hulevník východný (Dostál 1950), huľavník východný (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Rozšíření: Nominátní poddruh roste téměř v celém areálu druhu, tedy ve Středozemí, odkud zasahuje na sever do střední Evropy, na východ přes Zakavkazí, Irák a Írán až do západního Himálaje. Druh byl zavlečen do západní Evropy, Skandinávie, Japonska, na západ Severní Ameriky, jih Jižní Ameriky a do západní části Austrálie. U nás častěji pouze v panonském termofytiku a u Štramberka, jinde jen zřídka a pravděpodobně jen zavlečen.
Ekologie: Roste na okrajích komunikací, rumištích, vinicích, na jižní Moravě i na křovitých stráních na sypkých bazických půdách, zejména na vápencích na slunných místech. Hlavní dobou kvetení je červen a červenec.
Popis: Jednoleté byliny. Lodyha přímá, 40–80 cm vysoká, zpravidla od báze, méně často v horní polovině větvená, chlupatá, někdy i olysalá. Dolní střední a horní listy zpravidla kracovité, s koncovým úkrojkem široce trojúhelníkovitým, s okrajem členěným až drobně zubatým, vzácně střední listy hrálovité, nejhořejší listy hrálovité, vzácně úzce eliptické až úzce obkopinaté. Hrozen až 30květý, někdy větvený, prodloužený. Kališní lístky přímé až odstálé, vejčitě kopinaté až úzce kopinaté, chlupaté, korunní lístky široce obvejčité až úzce obvejčité, nejčastěji 8–10 mm dlouhé, citrónově žluté. Plodní stopky odstálé, rozkladité i zpět zahnuté, nejčastěji 6–10 mm dlouhé, stejně široké jako báze šešule, rovné. Šešule oblé, 50–75 mm dlouhé, rovné nebo obloukovité, roztroušeně chlupaté, řidčeji lysé. Semena sytě oranžová.
Ohrožení a ochrana: Pro svou vzácnost je řazen mezi silně ohrožené taxony České republiky (C2t).
Poznámka: U nás jsou rozlišovány dva poddruhy. Kromě popisovaného nominátního byl k nám vzácně s vlnou zavlékán hulevník východní dlouhoplodý (Sisymbrium orientale subsp. macroloma), lišící se délkou plodních stopek a rozměry šešulí.
Fotografováno dne 23. 4. 2011 (u Pavlova).