Syn.: Acmella brasiliensis Spreng., Acmella spilanthoides Cass., Buphthalmum procumbens Desf. ex Steud., Buphthalmum repens Lam., Buphthalmum strigosum Spreng., Complaya trilobata (L.) Strother, Seruneum trilobatum (L.) Kuntze, Silphium trilobatum L., Sphagneticola ulei O. Hoffm., Stemmodontia carnosa (Rich.) O. F. Cook et G. N. Collins, Thelechitonia trilobata (L.) H. Rob. et Cuatrec., Verbesina tridentata Spreng., Wedelia brasiliensis (Spreng.) S. F. Blake, Wedelia paludosa DC., Wedelia trilobata (L.) Hitchc.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh pochází z jižního Mexika, Střední Ameriky a severu Jižní Ameriky (až po jižní Brazílii). Široce se pěstuje jako okrasná půdopokryvná rostlina, snadno zplaňuje. V současnosti proto zdomácněla i v Karibiku, rovníkové Africe (Guinea, Sierra Leone), jižní Africe, Komorech, indickém státě Kerala, jižní Číně i na Tchaj-wanu, v Thajsku, Indonésii, východní Austrálii, na mnoha pacifických ostrovech (od Guamu až po Havaj a Francouzskou Polynésii). V řadě oblastí světa se chová invazivně.
Ekologie: Roste v pobřežní vegetaci, podél hranic porostů mangrove, podél potoků, kanálů a cest, v zahradách a parcích; je to ruderální rostlina obsazující narušené plochy. Vyskytuje se v širokém spektru podmínek, většinou na slunných stanovištích s dobře propustnou, ale vlhkou půdou, v nízkých nadmořských výškách, v Ekvádoru však stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Šíří se převážně vegetativně, i z částí rostlin, rychle vytváří hustý koberec a vytlačuje původní vegetaci. Podle zdrojů IUCN patří Sphagneticola trilobata k nejinvazivnějším rostlinným druhům světa.
Popis: Vytrvalá bylina s kobercovitým růstem, až 30 cm vysoká. Lodyhy jsou až 40 cm dlouhé, za květu přímé, kořenující v uzlech. Listy jsou vstřícné, dužnaté, v obrysu kopinaté, 4–9 cm dlouhé a 2–5 cm široké, na vrcholu špičaté, na okraji nepravidelně hrubě pilovité až skoro laločnaté, tmavě zelené na líci, světle zelené na rubu, na povrchu řídce krátce štětinaté. Úbory jsou terminální, na stopkách 3–10 cm dlouhých; zákrovy jsou zvonkovité až polokulovité, asi 1 cm dlouhé, listeny kopinaté, tuhé. Jazykové květy v počtu 8–13, liguly jsou 6–15 mm dlouhé, žluté; trubkovité květy mají 4–5 mm dlouhou žlutou korunu. Plodem jsou nažky, 4–5 mm dlouhé. Druh se šíří většinou vegetativně.
Využití: Oblíbená nenáročná okrasná půdopokryvná rostlina v zahradách a parcích v teplých oblastech. Kvete nepřetržitě, dobře roste pod stromy a v chudé půdě, stejně jako v kontejnerech. Vysazuje se i k zamezení eroze půdy.
Fotografováno ve dnech 27. 5. 2008 (Madeira, Funchal) a 4. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Maui, Iao Valley State Park).