SYZYGIUM SUBORBICULARE (Benth.) T. G. Hartley et L. M. Perry – hřebíčkovec

Syn.: Careya jambosoides Lauterb., Eugenia jambosoides (Lauterb.) O. Schwarz, Eugenia suborbicularis Benth., Syzygium jambosoides (Lauterb.) Merr. et L. M. Perry
Česká jména: kryškovec (Presl 1846, Mareček 2001), hřebíčkovec (Skalická et al. 2012)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité

Syzygium suborbiculare

Rozšíření: Vyskytuje se v severní Austrálii (od západoaustralského regionu Kimberley přes Top End Severního teritoria až po Yorský poloostrov v Queenslandu) a na Nové Guineji.

Ekologie: Běžný druh severoaustralské savany, objevuje se i ve světlých lesích, na písečných dunách a v pobřežní vegetaci, obvykle na písčitých půdách. Kvete od července do října.

Syzygium suborbiculare

Popis: Strom vytvářející dřevnatou hlízu a dosahující výšky 8–12(–14) m, s borkou šedou, hrubou. Listy jsou vstřícné, jejich řapíky jsou 13–25 mm dlouhé, červeně naběhlé, čepele jsou široce eliptické až skoro okrouhlé, 9,5–17,5 cm dlouhé a 7,5–12 cm široké, tmavě zelené, na líci lesklé. Květenství je terminální, poupata jsou hruškovitá, až 30 mm dlouhá, květy jsou stopkaté, 4četné, češule je 13–18 mm dlouhá, kališní lístky vejčité až okrouhlé, až 10 mm dlouhé, korunní lístky okrouhlé, asi 20 mm dlouhé, bílé; tyčinky jsou početné, až 48 mm dlouhé, bílé. Plody jsou kulovité, červené, žebernaté, 30–70 mm dlouhé, dužnaté.

Využití: Domorodí Australané plody tohoto stromu pojídali, listy a kůru používali ve své medicíně.

Poznámka: Z území Severního teritoria je uváděno osm druhů hřebíčkovců, v celé Austrálii jich roste zhruba padesát.

Syzygium suborbiculare
Syzygium suborbiculare
Syzygium suborbiculare
Syzygium suborbiculare
Syzygium suborbiculare

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 1. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Litchfield National Park).