Syn.: Chamaedrys scordium (L.) Moench, Teucrium palustre Lam., Scordium palustre (Lam.) Fourr., Monochilon palustris (Lam.) Dulac, Chamaedrys palustris (Lam.) Gray, Scordium officinale Gueldenst. ex Ledeb.
Česká jména: ožanka bahní (Presl 1819, Opiz 1852), ožanka čpavá (Čelakovský 1879), ožanka česneková (Dostál 1950), ožanka čpavá (Kubát 2002)
Slovenská jména: hrdobarka cesnaková (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Roste porůznu od Evropy až po Sibiř a k Altaji, na Kavkaze, v Malé a Střední Asii. U nás roste především v Polabí a v úvalech střední a jižní Moravy, odkud vzácně proniká do přilehlých oblastí.
Ekologie: Roste na březích rybníků a řek, na bažinatých loukách, v lemech lužních lesů, v příkopech, často na půdách mírně zasolených. Kvete od července do srpna.
Popis: Vytrvalá, 10–40 cm vysoká bylina vytvářející dlouhé podzemní výběžky. Měkce chlupaté lodyhy jsou vystoupavé, jednoduché nebo chudě větvené, nedřevnatějící, hustě olistěné. Listy jsou přisedlé nebo jen kratičce řapíkaté, vstřícné, po celém okraji vroubkovaně zubaté, vejčité až podlouhlé, 2–3× delší než široké. Po rozemnutí výrazně zapáchají, zápach poněkud připomíná některé zástupce rodu Allium (podle Čelakovského páchne česnekem neb užovkou). Lichoklas je řídký, lichopřesleny skládají 2–4 květy, listeny jsou podobné listům, zřetelně delší než květy. Kalich je pravidelný, pěticípý, růžově fialová, jen vzácně bílá koruna je zdánlivě jednopyská, laloky silně potlačeného horního pysku přirůstají z boku k pysku dolnímu, ten se proto jeví pětilaločnatým. Tyčinky jsou čtyři, vyčnívají z korunní trubky. Plodem je tvrdka.
Ohrožení a ochrana: Silně ohrožený druh naší květeny (C2b), ve stejné kategorii je ožanka čpavá chráněna zákonem (§2). Na Slovensku je zařazena k druhům potenciálně ohroženým (NT), také zde je chráněna zákonem (§).
Fotografováno dne 2. 7. 2011 (Česko, NPP V Jezírkách).