THESIUM LINOPHYLLON L. – lněnka lnolistá / ľanolistník prostredný

Syn.: Thesium linofolium Schrank, Thesium linophyllon L. var. linifolium (Schrank) Fiori , Thesium intermedium Schrader, Thesium ramosum J. et C. Presl, Thesium umbrosum Opiz, Thesium hutterianum Opiz
Čeleď: Santalaceae R. Br. – santálovité

Thesium linophyllon

Rozšíření: Výskyt sahá na západě po střední Francii, na severu po Německo a Polsko, na jihu po jižní Itálii a Balkán, na západě po západní část Ruska.
U nás se vyskytuje především v teplejších oblastech od nížin po pahorkatiny.

Ekologie: Roste na teplomilných trávnících, kamenitých stráních, světlých doubravách, okrajích křovin, mezích nebo vinicích. Upřednostňuje suchá a světlá stanoviště a vápnité půdy. Je to poloparazitická rostlina parazitující na kořenech rostlin. Kvete od května do srpna.

Popis: Vytrvalá, 10–60 cm vysoká bylina. Lodyha vystoupavá až přímá, v horní části větvená, lysá. Listy střídavé, přisedlé, žlutozelené až tmavě zelené, čárkovité až kopinaté, 2–7 cm dlouhé a 0,2–0,8 cm široké, 1(–3)žilné, celokrajné, lysé. Květenstvím je lata, květonosné větvičky vidličnatě větvené. Květy krátce stopkaté, oboupohlavné, pravidelné, květení obaly nerozlišené, pětičetné s vejčitě trojúhelníkovitými cípy, uvnitř bílé, z vnější strany žlutozelené.

Ohrožení a ochrana: Lněnka lnolistá patří k ohroženým druhům naší květeny (C3).

Thesium linophyllonThesium linophyllon
Thesium linophyllon

Fotografováno dne 6. 6. 2006 (Česko, Praha, Radotínské údolí).