THESPESIA POPULNEA (L.) Sol. ex Corrêa

Syn.: Abelmoschus acuminatus (Alef.) Müll. Berol, Azanza acuminata Alef., Bupariti populnea (L.) Rothm., Hibiscus bacciferus Blume, Hibiscus blumei Kuntze, Hibiscus litoreus J. Presl, Hibiscus populneoides Roxb., Hibiscus populneus L., Malvaviscus populneus (L.) Gaertn., Parita populnea (L.) Scop., Thespesia howii S. Y. Hu, Thespesia macrophylla Blume
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Thespesia populnea

Rozšíření: V současnosti pantropicky rozšířený druh, jako pravděpodobná oblast původu se uvádí indický subkontinent nebo i tichomořské ostrovy. Semena plavou ve vodě a neztrácejí klíčivost ani po roce v oceánu, což přispívá k rozšíření druhu.

Ekologie: Roste především na pobřeží, objevuje se ale až do nadmořské výšky 300 m, v oblastech s úhrnem ročních srážek 500–1600 mm. Může růst na široké škále půdních typů, které se vyskytují při pobřeží, na podloží z křemene, vápence i čediče, upřednostňuje neutrální půdy. Toleruje brakické vody.

Thespesia populnea

Popis: Strom dosahující výšky 6–10 m. Kmen je krátký, pokroucený, o průměru 20-30 cm. Listy jsou střídavé, s řapíky dlouhými 5–10 cm, čepel téměř okrouhlá, zašpičatělá na vrcholu a srdčitá, hluboce vykrojená u báze, 10–20 cm dlouhá, 6–13 cm široká, poněkud masitá, na povrchu hladká, lesklá, na rubu světlejší, dlanitě sedmižilná. Květy axilární na koncích větví, kalich je zvonkovitý, téměř uťatý, až 1,5 cm dlouhý, koruna široce zvonkovitá, 4–7 cm dlouhá, 5 korunních šikmo obvejčitých a překrývajících se zvlněných lístků světle žluté barvy s kaštanově až tmavě fialově zbarvenou bází. Květy se v průběhu dne zbarvují do tmavě červené, purpurové nebo růžové barvy. Plodem je nepukavá okrouhlá zploštělá tobolka o průměru 2,5–5 cm a délce 2 cm, rozdělená na 5 segmentů, každý se 4 semeny asi 1 cm dlouhými. Nezralé plody vylučují při poranění jasně žlutou klovatinu. Suché tobolky přetrvávají na větvích po celý rok.

Záměny: Stejná pobřežní stanoviště zaujímá trochu podobný druh Talipariti tiliaceum. Ten však má citrónově žluté květy a jeho plody jsou pukavé vejčité světle hnědé tobolky o průměru asi 2 cm.

Využití: Druh byl tradičně považován za posvátný strom, byl vysazován v posvátných hájích a dřevo používáno jako materiál pro náboženské plastiky v celé východní Polynésii, lýko se užívalo k výrobě lan. Jádrové dřevo tohoto druhu je tmavě červenohnědé až čokoládově hnědé, středně těžké, odolné a snadno se s ním pracuje. Využívá se v řezbářství, při výrobě hudebních nástrojů, nábytku a při stavbě lodí. Mladé pupeny a listy se jedí syrové nebo pečené. Z plodů a květů se získává barvivo, z kůry tanin. Tradiční medicína léčí výtažky z různých částí rostliny choleru, malárii, nemoci močových cest, záněty, nachlazení, horečky, kožní problémy, hemoroidy, průjmy, zácpy; šťávy se užívají k tlumení bolesti a svědění. V tropických oblastech je tento druh někdy vysazován do alejí v ulicích, jako živý plot, ke stabilizaci pobřežních ploch nebo jako větrolam.

Poznámka: Rodové jméno je odvozeno z řeckého „thespesios“ – božský, pravděpodobně proto, že byla vysazována v posvátných hájích, druhové jméno odkazuje na popularitu stromu.

Thespesia populnea
Thespesia populnea
Thespesia populnea
Thespesia populnea
Thespesia populnea
Thespesia populnea
Thespesia populnea

Fotografováno od 5. 5. do 13. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrovy Maui, Hawaii, Kauai, Oahu).