NOCCAEA GOESINGENSIS (Halácsy) F. K. Mey. – penízek / peniažtek

Syn.: Noccaea goesingensis (Halácsy) F. K. Mey., Noccaea tymphaea (Hausskn.) F. K. Mey., Thlaspi goesingense Halácsy, Thlaspi umbrosum Waisb.
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Thlaspi goesingense

Rozšíření: Druh je znám z Rakouska a z maďarského a slovinského příhraničí, dále roste na Balkáně v Srbsku, Černé Hoře, Kosovu, Albánii, Makedonii a Bulharsku. V Rakousku roste v Dolních Rakousích na hoře Gösing u městečka Ternitz, na více lokalitách v jižním Burgenlandu a ve Štýrsku v údolí řeky Mur u obce Pernegg.

Ekologie: Provází borové lesy a lesní okraje na dolomitovém nebo hadcovém podkladu. Roste v neuzavřené vegetaci na polostinných nebo osluněných místech, na mělkých kamenitých půdách.

Noccaea goesingensis

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina 20–50 cm vysoká. Z husté listové růžice vyrůstají olistěné lodyhy; přízemní listy jsou obkopinaté, 4–10 cm dlouhé. Květy tvoří postupně se prodlužující hrozen, jsou bílé, korunní lístky jsou 7–8 mm dlouhé, čnělka je 1–3 mm dlouhá. Plody jsou křídlaté šešulky, více než dvakrát delší než široké, křídlo je mnohem užší než pouzdro.

Ohrožení a ochrana: V Maďarsku je Noccaea goesingensis zákonem chráněným druhem.

Poznámka: Rostliny se vyznačují schopností hyperakumulovat těžké kovy, např. nikl, zinek a kadmium.

Thlaspi goesingense
Thlaspi goesingense
Thlaspi goesingense

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 8. 4. 2007 (Rakousko, Burgenland, Redlschlag a Eisenberg an der Pinka).