TILIA KIUSIANA Makino et Shiras. ex Shiras. – lípa kjúšúská / lipa

Česká jména: lípa kjúšúská (Ottomanský 2018)
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Tilia kiusiana

Rozšíření: Východoasijský druh, endemit Japonska. Vyskytuje se na jihu země, na ostrově Kjúšú a v jihozápadní části ostrova Honšú, jediná lokalita se objevuje také na ostrově Šikoku. Druh popsal japonský lesník Homi Shirasawa až v roce 1900, do Evropy byl introdukován teprve v roce 1930 (Velká Británie), u nás byl poprvé vysazen dokonce až v roce 2007 v areálu lesnické školky ve středočeských Oplanech-Klíčích.

Ekologie: Roste v listnatých lesích, v nadmořských výškách zhruba od 100 do 600 m. Kvete až kolem poloviny srpna, květy jsou výrazně vonné.

Tilia kiusiana

Popis: Opadavý strom dosahující výšky až okolo 24 m, v kultuře roste většinou jako keř s polokulovitou korunou. Borka je světle hnědošedá, nejprve hladká, později rozbrázděná a odlupčivá, letorosty jsou nejprve krátce chlupaté a pokryté světlými lenticelami, později lysé, lesklé, červenohnědé. Listy jsou řapíkaté, jen úzce vejčité, 4,4–7,6 cm dlouhé a 2–3,6 cm široké, na bázi nesouměrné, klínovitě-uťaté, po okraji pilovité, se zuby nepravidelně rozloženými a k vrcholu stočenými, na vrcholu je čepel zašpičatělá, s 5–6 páry vedlejších žilek. Na líci je čepel tmavě zelená, lysá, jen při bázi listu s několika jednoduchými chlupy na hlavních žilkách, na rubu je světle zelená, většinou lysá, jen při bázi v paždí žilek s jednoduchými chlupy, které se mohou roztroušeně objevovat i na ploše celé čepele. Květenství je 2–4krát větvené, s 9–31 květy; listen je přisedlý nebo jen krátce stopkatý, 3,2–7,4 cm dlouhý, úzce eliptický; květy jsou drobné, dosahují 5–6 mm v průměru, korunní lístky jsou vejčité, až 4,3 mm dlouhé, špičaté, bledě žlutozelené, korunní lístky jsou až 5,2 mm dlouhé, světle žluté; tyčinek je 15–20, staminodií je 5. Plody jsou téměř kulovité, krátce plstnaté, v prstech snadno smáčknutelné.

Využití: Tento velmi zajímavý a ve tvaru listů lípě jen málo podobný druh lze pěstovat rovněž v klimatických podmínkách střední Evropy. Raší sice brzy, takže jej mohou poškozovat pozdní mrazy, avšak regeneruje dobře.

Tilia kiusiana
Tilia kiusiana
Tilia kiusiana
Tilia kiusiana

Fotografováno dne 14. 9. 2020 (Česko, Čechy, Oplany-Klíče).

Literatura:
Donald Pigott (2012): Lime-trees and Basswoods: A Biological Monograph of the Genus Tilia. Cambridge University Press.
Ondřej Ottomanský (2018): Zhodnocení rodu Tilia L. z pohledu zahradní a krajinářské architektury. Disertační práce, Zahradnická fakulta v Lednici.